پنجره UPVC

پنجره UPVC

تعریف

پنجره‌ای است که برای ساخت قاب آن از پروفیل‌های PVC استفاده می‌شود که این پروفیل‌ها به صورت حفره‌دار بوده و در نتیجه عایق حرارتی می‌باشند که جهت استحکام از یک ناودانی فلزی در داخل پروفیل استفاده می‌شود و به نام UPVC شناخته می‌شود .

کاربردها

این نوع پنجره‌ها در تمام ساختمان‌ها اعم از تجاری، اداری، مسکونی و … قابلیت کاربرد دارند، بخصوص در ساختمان‌هایی که در حاشیه مناطق پر سر و صدا یا در مناطق سردسیر قرار دارند همراه با شیشه دو یا سه جداره به علت عایق صوت و حرارت بودن بسیار مناسبند. همچنین از درزبندی مناسبی همراه با یک سری نوار و زهوار لاستیکی برخوردار می‌باشند که عایق آلودگی‌های هوا نیز می‌باشد.

 

مزایا و معایب

مزایا

مزایای پنجره UPVC به شرح زیر است: – کاهش آلودگی صوتی به دلیل عایق صوتی بودن درب و پنجره – جلوگیری از ورود گرد و غبار وآلودگی هوا و دود به دلیل استفاده از لاستیک‌های درزبندی با طراحی خاص – مقاومت در برابر نفوذ آب باران به دلیل استفاده از لاستیک‌های درزبند و تعبیه شیارها و دریچه‌های تخلیه آب باران – عدم تغییر رنگ و حالت در برابر تابش نور خورشید در مواد تشکیل‌دهنده با کیفیت بالا – جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی ساختمان – مقاومت در برابر زنگ زدگی، خوردگی و رطوبت هوا – عدم اشتعال در هنگام آتش‌سوزی – دارای قابلیت بازیافت – تنوع در رنگ آن محدود است – نظافت راحت و آسان – نصب آسان – مقاوم در برابر عوامل خوردگی: اسیدها، بازها و مواد شیمیایی – تنوع در طرح و تطابق با هر نوع معماری

معایب

از معایب این نوع پنجره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: – سنگین‌تر بودن نسبت به آلومینیوم به علت استفاده از پروفیل تقویتی (رین فورس) – عدم امکام اصلاح پنجره‌ها به راحتی – عدم تنوع رنگ بالا مثل آلومینیوم – ضعف درزبندی در نمونه کشویی  

 [[type5]]

 اجزاء تشکیل دهنده

قاب و بازشو و زهوار UPVC

تعریف جزء

ماده‌ای پلاستیکی و قابل ارتجاع بوده و مواد اصلی آن را نفت خام و نمک طعام تشکیل می‌دهد. از نفت خام، اتیلن و از نمک، کلر بدست می‌آید و از طریق پلیمریزاسیون کلر و اتیلن، وینیل کلراید با هم ترکیب و پلی وینیل کلراید یا بصورت خلاصه PVC بدست می‌آید. امروزهPVC در کنار پلی‌اتیلن، پلی‌پروپلین و پلی‌استیرول به عنوان یک ماده استاندارد در زمینه‌های مختلف کاربرد فراوانی دارد. با افزودن موادی مانند ضربه‌گیرها، کاهش‌دهنده‌های سرعت اشتعال یا متعادل کننده‌های گرما، پرکننده‌ها، کمک فرآیندها و روان‌کننده‌های داخلی و خارجی و در صورت نیاز رنگ‌های صنعتی و اکسید تیتانیوم (TiO2) به نفت خام و نمک طعام ماده جدیدی بدست می‌آید که هرچند که خمیر مایه آن PVC است اما خواص فیزیکی متفاوتی داشته و به آن ماده غیر پلاستیک یا UPVC اطلاق می‌شود.

Un-plasticized poly vinyl chloride که مختصراً UPVC نامیده می‌شود، ماده‌ای سخت بوده که در حقیقت یک نوع پلاستیک حرارت دیده (Thermo plastic) می‌باشد که در فرایند تولید از طریق اکسترودر شدن به شکل مقاطع مختلف تبدیل می‌شود.

طیف وسیعی از محصولات را می‌توان با UPVC تولید نمود که برای نمونه می‌توان به پروفیل‌های قابل مصرف در ساخت درب و پنجره، کرکره، کفپوش، سقف کاذب کابل‌های ایزوله، چرم مصنوعی، ورق PVC محافظ قرص، کیسه خون و سرم اشاره کرد. در ساخت پنجره از این جنس از پروفیل‌های مناسب که دارای غلظت بالای مواد متشکل هستند، استفاده می‌شود تا استحکام کافی را داشته باشند.

ساخت درب و پنجره‌های UPVC حدود سال 1960 در اروپا آغاز گردید. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش هزینه‌ها، تولید درب و پنجره چوبی، آهنی و آلومینیومی، استفاده از درب و پنجره‌های UPVC رونق روز افزون یافت. سهولت ایجاد تنوع در طرح و رنگ و استقامت فیزیکی و پایداری در برابر شرایط جوی متفاوت و همچنین قابل بازیافت بودن UPVC بکار رفته در ساخت این نوع درب و پنجره موجب تحولات عمده‌ای در این صنعت گردیده، در ایران اولین بار در اواخر دهه 50، واحد تولید پروفیل و ساخت درب و پنجره UPVC حد فاصل شهرستان‌های بندر انزلی و رشت احداث گردید. فرایند تولید پروفیل UPVC شامل دو مرحله اصلی می‌باشد.

– مرحله میکس و آماده‌سازی مواد اولیه در دستگاه میکسر

– مرحله شکل‌گیری و تولید پروفیل در دستگاه اکسترودر (Extruder)

در مرحله اول PVC و افزودنی‌های دیگر با درصد مشخص توسط دستگاه میکسر، ترکیب سرد و گرم می‌شوند. مواد ترکیب‌شده بین 12 تا 24 ساعت در دمای محیط می‌ماند تا الکتریسیته ساکن حاصل از میکس از بین رفته و دمای آن با دمای محیط یکسان گردد. مواد پس از مرحله میکس به صورت اتوماتیک وارد دستگاه اکسترودر می‌شود. پس از تنظیم و نصب قالب پروفیل مورد نیاز و همچنین قسمتهای کالیبراتور و تانک‌های خنک کننده می‌بایست دمای سیلندر و دستگاه اکسترودر و قالب به حد معین برسد. این میزان دما بسته به نوع سطح مقطع پروفیل متفاوت است که معمولاً برای سیلندر 165 تا 185 درجه سانتی‌گراد و برای قالب بین 198 تا 201 درجه می‌تواند متغیر باشد. دستگاه اکسترودر شامل دو عدد مارپیچ با چرخش غیر همسو می‌باشد که مواد را بصورت یکنواخت از قسمت سیلو به طرف قالب هدایت می‌کند. سیلندر دستگاه شامل چهار قسمت می‌باشد که هرکدام به ترتیب وظیفه گرم کردن اولیه مواد، تبدیل مواد به شکل خمیری، خروج گازهای متصاعد شده و در نهایت شکل‌گیری پروفیل را به عهده دارند. پس از خروج پروفیل از قسمت کالیبره و تانک‌های خنک‌کننده اطلاعات مربوط به پروفیل روی آن حک می‌شود. در نهایت پروفیل وارد قسمت برش، شده و در ابعاد 6 متری برش و بسته‌بندی می‌گردد.

مشخصات فنی

پروفیل‌های UPVC که از دهه 60 در اروپا تولید و در صنعت درب و پنجره ساختمان به کار گرفته شده‌اند، دارای دو استاندارد اصلی می‌باشند. استاندارد کشور انگلستان که به عنوان استاندارد اروپا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با عنوان BS EN 12608 که آخرین ویرایش آن در سال 2003 می‌باشد. استاندارد دیگری که استاندارد سختگیرانه‌تری می‌باشد، استاندارد کشور آلمان و با عنوان RAL GZ716-1 و آخرین ویرایش آن در سال 2008 میلادی می‌باشد.

استاندادرهای BS و RAL از دیدگاه‌های مختلف پروفیل UPVC را بررسی می‌کنند که یکی از نکات مهم در آنها استاندارد ضخامت دیواره‌های اصلی و دیواره‌های رابط بین آنها (دیواره فرعی) در پروفیل می‌باشد. در هر دوی این استانداردها ضخامت بالاتر از 2/8 میلیمتر در دیواره اصلی و همچنین ضخامت بالاتر از 2/5 در دیواره فرعی به عنوان پروفیل نوع A و یا کلاس یک در نظر گرفته می‌شود. ضخامت‌های بالاتر از 2/5 در دیواره اصلی و بالاتر از 2 میلیمتر در دیواره فرعی نیز به عنوان پروفیل‌های نوع B و یا کلاس دو مطرح می‌شوند. در استاندارد RAL همین دو نوع پروفیل از نظر ضخامت دیواره معرفی و بررسی می‌شوند ولی در استاندارد BS نوع سومی نیز تعریف شده است که بر اساس توافق بین سازنده و خریدار است که به آن C گفته می‌شود. در این کلاس هیچ محدودیتی برای ابعاد در نظر گرفته نشده است و ملاک، ابعاد اعلامی توسط تولیدکننده است.

از نظر اقلیمی نیز دو رده اقلیمی M (اقلیم معتدل) و S (اقلیم سخت) در نظر گرفته می‌شود که مشخصات آن در استاندارد 12291 آمده است. مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران هم به عنوان متولی تدوین استاندارد ملی تجهیزات و مصالح ساختمانی، تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای در این زمینه، صورت داده است و استاندارد BS EN 12608 را به عنوان استاندارد مناسب، انتخاب و ترجمه نموده است، که در نهایت جهت انتشار کمیته ملی استاندارد در اختیار سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی قرار گرفته است. مواردی که در استانداردها مورد بررسی و آزمون قرار می‌گیرد به شرح زیر می‌باشند:

– ابعاد و اندازه ای پروفیل

– وزن پروفیل

– ظاهر و شرایط ارسال

– شرایط آب و هوایی و آزمون‌های آن

– آزمون مواد اولیه، آزمون‌های حرارتی پروفیل

– مقاومت پروفیل در برابر ضربه

موارد فوق به صورت جامع در استانداردهای RAL و BS ذکر شده و در استاندارد ملی ایران نیز ثبت شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر به استاندارد شماره 12291 استاندارد مراجعه فرمایید.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

معمولاً انواع مختلفی از پروفیل‌های UPVC برای قسمت‌های مختلف پنجره تولید می‌شود که هرکدام به نام‌های خاص نامگذاری می‌شوند. مثلاً پروفیلی که دور تا دور پنجره استفاده می‌شود قاب یا فریم نام دارد، و پروفیلی که در بازشوی پنجره استفاده می‌شود، ساش (Sash) نامیده می‌شود و پروفیلی که پنجره را به چند قسمت تقسیم می‌کند، مولیون (Mullion) نام دارد که ممکن است ثابت یا متحرک باشد. همچنین پروفیل‌ها ممکن است 3 یا 4 یا 5 حفره باشند که هرچه تعداد حفره‌ها بیشتر باشد اتلاف حرارتی کمتر خواهد بود .

در بازار، پروفیل‌هایی که برای پنجره UPVC استفاده می‌شود، معمولاً عرض 60 میلیمتر دارند. رنگ اصلی پروفیل UPVC سفید است و هرچه رنگ پروفیل سفیدتر باشد نشانه مرغوبیت پروفیل است. پروفیل‌های نامرغوب به مرور زمان دچار تغییر رنگ و خمیدگی می‌شوند. داخل کلیه پروفیل‌ها باید پروفیل گالوانیزه یا رین فورس داشته باشد که می‌توان با آهن ربا امتحان کرد و ضخامت پروفیل گالوانیزه باید 1/5 میلیمتر باشد. مشخصات پروفیل از جمله علامت استاندارد و رده‌بندی آن از نظر اقلیمی و همچنین تیپ آن از نظر ضخامت جداره‌ها (A-B-C) باید روی پروفیل نوشته شده باشد.

 

پروفیل گالوانیزه

تعریف جزء

یک پروفیل غالباً U شکل به ضخامت 1 تا 2 میلیمتر است که ابعاد آن متناسب با فضای داخل پروفیل UPVC بوده و تقویت مضاعف پروفیل‌ها را سبب گشته و این امکان را میسر می‌سازد تا نصب یراق‌آلات و پیچ کردن آنها در داخل پروفیل‌های فلزی میسر گردد و دوام و کارایی یراق‌آلات را حفظ نماید. این پروفیل باید به صورت سرتاسری در داخل پروفیل UPVC قرار گیرد. هرچه فشارهای وارده به پنجره بیشتر باشد و سطح پنجره بزرگتر باشد، ضخامت پروفیل گالوانیزه نیز افزایش می‌یابد ولی ضخامت معمول 1/5 میلیمتر است. به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از پروفیل تقویتی فلزی در داخل مقاطع UPVC به دلایل زیر مورد نیاز است:

– جلوگیری از کمانش بیش از حد در برابر فشار باد

– جلوگیری از کمانش بیش از حد به دلیل وزن شیشه

– کمک به عدم تغییر شکل پروفیل UPVC در اثر گرما

– کمک به حمل و نقل

– نصب و کارکرد صحیح یراق‌آلات

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

انواع متداول‌تر پروفیل‌های ایران، آلمان، ترک و چین موجود در بازار به شرح زیر است:

ایران: آریا، بوتیا، ویستابست، همارشتن، هافمن

ترک: وینتک (Win tech) -وینسا (Winsa)

آلمان: ولکا

پروفیل‌های تقویتی آهن باید به منظور مقاومت در مقابل خوردگی پوشش مناسب داشته باشند. پروفیل‌های تقویتی باید در داخل پروفیل UPVC به طور سرتاسری قرار گیرند. محاسبات طراحی با این فرض انجام می‌شود که پروفیل تقویتی به طور کامل در داخل پروفیل UPVC قرار گرفته و در اثر اعمال بار، با آن حرکت نخواهد کرد. استفاده از تقویت دو تکه‌ای در داخل مقاطع PVC مجاز نبوده و باید از آن اجتناب کرد. پروفیل تقویتی در داخل UPVC باید با پیچ کردن ثابت گردد. در غیر این صورت هیچ گونه اثر استحکام‌بخشی نخواهد داشت. وجود پروفیل گالوانیزه در داخل پروفیل UPVC را می‌توان با آهن‌ربا امتحان کرد. همچنین ضخامت پروفیل گالوانیزه معمولاً 1/5 میلیمتر می‌باشد.

لاستیک درزبند EPDM

تعریف جزء

مخفف کلمات Ethylene Propylene Diene Monomer Rubber می‌باشد که نوعی لاستیک ترکیبی بوده و همه خواص لاستیک طبیعی را دارد و می‌تواند به مقدار زیادی، کش بیاید و دوباره به حالت طبیعی خودش برگردد بدون اینکه هیچ‌گونه تغییر شکل دائمی پیدا کند. این نوع لاستیک‌ها برای طیف وسیعی از کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و نسبت به لاستیک‌های مصنوعی مزیت‌های زیادی دارند به خصوص در جاهایی که نیاز به بهبود کیفیت لاستیک وجود دارد. کیفیت این نوع لاستیک‌ها باعث می‌شود که استفاده فراوانی برای کارهای روزمره داشته باشند از جمله این خواص:

– مقاومت بالای آن در مقابل آب و بخار

– قابلیت کشسانی و دوام بالا

– پایداری زیاد در شرایط آب و هوایی مختلف

– مقاوم در برابر اشعه UV و بسیاری از مواد شیمیایی و اکسیژن

از ورق‌های EPDM می‌توان به عنوان عایق رطوبتی بام استفاده کرد. از دیگر کاربردهای آن ساخت تابلوهای خورشیدی نصب شده روی پشت بام و استفاده به عنوان کفپوش ضد لغزش برای سطوح است. مهمترین کاربردهای آن در درزگیرها و نوارهای عایق‌بندی درب و پنجره و درزگیر خودرو و لوازم خانگی مثل یخچال و فریزر است. البته لاستیک‌های درزبند دیگری نیز در بازار موجود است که از لحاظ ویژگی‌های فنی و مشخصات فیزیکی و شیمیایی به کیفیت درزبندهای EPDM نمی‌رسد از جمله می‌توان به گسکت PVC اشاره کرد که در معرض هوا به صورت تدریجی سفت شده و بعضاً پاره می‌شود و با وجود آنکه با روغن‌های مخصوصی چرب می‌شوند، اما در مدت زمانی نه چندان زیاد، خواص لازم خود را از دست داده و به تغییر شکلی 80 تا 90 درصدی می‌رسند. در صورتی که میزان تغییر شکل گسکت‌های خوب باید به طور مستمر زیر 35% باشد. همچنین می‌توان به گسکت‌های TPE اشاره کرد که مخفف ترمو پلاستیک الاستومرز بوده و با نام الاستو پلاستیک نیز خوانده می‌شود. انواع گوناگونی از این گسکت‌ها در بازار قابل دسترسی است که سه گونه SBS ، SEBS و TPV معروف‌تر هستند که از این بین فقط نوع TPV خواص مورد نظر را دارد ولی قیمت آن سه برابر EPDM است. با بررسی انواع گسکت‌ها به این نتیجه می‌رسیم که EPDM بهترین گسکت برای صنعت درب و پنجره است و دلیل آن انعطاف‌پذیری و مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی و همچنین حد تغییر شکل دائمی آنها در مواجهه با فشارها و تنش‌های گوناگونی که بر آنها وارد می‌شود زیر 35% است، می‌باشد.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

در هنگام خرید باید دقت شود که لاستیک درز بند از نوع EPDM باشد زیرا دوام و عمر آن و خواص آن بهتر از انواع دیگر درزبندهاست.

شیشه

تعریف جزء

در پنجره‌های آلومینیومی می‌توان از شیشه یک، دو یا سه جداره استفاده کرد که نوع دوجداره پرمصرف‌تر است. بنابر تعریف مبحث 5 مقررات ملی ساختمان، شیشه جسمی بی‌رنگ، شفاف، سخت و شکننده است.

 

 سختی شیشه‌ معمولی 5/5 تا 6 و وزن مخصوص آن 2/5 است. از شیشه برای عبور نور و در عین حال جلوگیری از تاثیر عوامل جوی به داخل استفاده می‌شود. شیشه بر حسب کیفیت، شکل، نمای سطح و محل مناسب مصرف در انواع ایمنی (سکوریت)، مسلح، تنیده، نشکن، متورق، مقاوم در برابر صوت، شیشه ضد گلوله، شیشه‌های بازتابنده (رنگی و پوشش‌دار) و … تولید می‌شوند.

 

 شیشه جام باید کاملاً صاف، شفاف، بی‌رنگ و عاری از موج و فاقد حباب‌های هوا، هر نوع لب‌پریدگی، لب‌برآمدگی، ترک، خراش، لکه، دودزدگی و خم باشد. جهت اطلاع بیشتر به مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان و همچنین استانداردهای 43 و 228 و 339 و 897 و 2385 مراجعه فرمائید. سیستم شیشه دوجداره شامل دو لایه شیشه که به طور موازی در فواصل مساوی از یکدیگر قرار گرفته‌اند و توسط اسپیسر دور تا دور آن، از هم جدا شده‌اند، می‌باشد. در فضای بین شیشه‌ها، هوا یا گازهای خاص و بدون رطوبت (آرگون یا کریپتون) با فشاری تقریباً مساوی با هوای بیرون وجود دارد.

 

 در شیشه‌های دوجداره غالباً از اسپیسرهای آلومینیومی استفاده می‌شود که درون اسپیسر را با ماده رطوبت‌گیر پر می‌کنند که این ماده سبب جذب رطوبت هوای مابین دو شیشه می‌گردد و توسط مواد درزگیر مناسب، کاملاً آب‌بندی شده است. شیشه‌های دوجداره باعث کاهش اتلاف انرژی، کاهش آلودگی صوتی، جلوگیری از نم‌زدگی شیشه و … می‌شوند .

 

مشخصات فنی

شیشه‌های دوجداره شامل انواع زیر می‌باشند:

– ساده: این نوع شیشه از دوجداره شیشه فلت ساده تشکیل شده است.

– رنگی: این نوع شیشه از یک جداره رنگی و یک جداره ساده تشکیل شده است.

 

– رفلکس: این نوع شیشه دوجداره از یک جداره ساده و یک جداره شیشه رفلکس ساخته می‌شود که جداره شیشه  رفلکس باید به طرف بیرون قرار گیرد. شیشه‌های رفلکس از عبور نور شدید خورشید به خوبی جلوگیری می‌کنند. ولی ایراد آنها این است که داخل ساختمان را تاریک کرده و در شب از بیرون، داخل ساختمان نمایان است .

– سکوریت (Security) (ایمنی): شیشه‌های سکوریت برای محل‌های پرخطر و پرتردد در نظر گرفته می‌شود. شیشه  سکوریت در هنگام شکستن کاملاً خرد شده و باعث ایجاد تکه‌های بزرگ و خطرناک شیشه نمی‌گردد. شیشه‌های جانبی خودروها از انواع سکوریت است .

– لمینت (Laminate): شیشه‌های لمینت معمولاً در کارخانه تولید شیشه از دو جداره شیشه ساده به ضخامت 3  میلیمتر و یک لایه رزین در وسط آنها تشکیل شده است. شیشه لمینت در موقع برخورد مانع سخت به آنها خرد نشده و تنها ترک بر میدارد. شیشه‌های عقب و جلوی خودروها از نوع لمینت است. یک شیشه لمینت دوجداره رفلکس، عایق‌ترین حالت شیشه دوجداره می‌باشد. با استفاده از شیشه‌های دوجداره انتقال صدا تا حدود 30 دسی‌بل کاهش می‌یابد. شیشه فلت یا کاملاً صاف و مسطح از شناور کردن شیشه مذاب در حوضچه‌های قلع بدست می‌آید .

ماده رطوبت‌گیر مورد استفاده در اسپیسر، معمولاً ژل سیلیسی می‌باشد. در ابتدا جام‌های شیشه بوسیله دستگاه حمل بر روی رکهای دستگاه حمل اتوماتیک قرار گرفته و به تعدادی که اپراتور مشخص می‌کند به میز برش اتوماتیک انتقال می‌یابد. سپس اندازه شیشه‌های مورد نظر توسط نرم‌افزار بهینه‌سازی جهت به حداقل رساندن ضایعات توسط دستگاه، طراحی و سپس برش داده می‌شود. شیشه‌ها پس از جداسازی به خط تولید شیشه دوجداره منتقل شده و با آب فاقد سختی، بطور کامل شسته شده و پس از کنترل کیفی به مرحله بعدی منتقل می‌گردد.

به موازات مراحل مذکور فریم‌های ما بین دو جدار (Spacer) توسط دستگاه خم کن (Bending) بر اساس اندازه شیشه خم و برش داده می‌شود و داخل فریم از مواد رطوبت‌گیر پر می‌شود. سپس دو لبه فریم توسط دستگاه بوتیل چسب زده می‌شود که به منظور درزگیری و قرارگرفتن اسپیسر مابین دو شیشه و چسبیدن آنها به یکدیگر می‌باشد. فریم‌ها جهت نصب روی شیشه انتقال می‌یابد. شیشه‌ها پس از نصب فریم به دستگاه پرس منتقل می‌شود و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک به داخل شیشه دوجداره تزریق می‌شود سپس توسط روبات محیط شیشه دوجداره با چسب پلی‌سولفید به منظور درزبندی ثانویه پر می‌شود.

ضخامت شیشه خارجی و داخلی می‌تواند مساوی یا نامساوی باشد ولی معمولاً ضخامت 6 میلیمتر برای شیشه داخلی و 4 میلیمتر برای شیشه خارجی و 10 میلیمتر فاصله بین دو شیشه بهترین حالت می‌باشد.

 

 

آنالیز شیشه تک‌جداره، دوجداره و سه‌جداره ـ عایق صدا 

استفاده از شیشه دوجداره، سطح صدا را بین 20 الی 35 دسی‌بل كاهش می‌دهد. متوسط شدت سر و صدا در محیط‌های معمولی زندگی در شهرها در حدود 60 الی  70 دسی‌بل می‌باشد. از لحاظ علمی صدا با شدت 60 دسی‌بل به عنوان صدای مزاحم و با شدت 90 دسی‌بل مضر برای سیستم شنوایی و با شدت 120 دسی‌بل بالاتر از آستانه تحمل بوده كه خطرناك تلقی می‌گردد. استاندارد تاثیر نوع شیشه بر میزان کاهش صدا بر حسب دسی‌بل در جدول 1 ارایه شده است: جدول 1. استاندارد تأثیر نوع شیشه بر میزان کاهش صدا بر حسب دسی‌بل

دوجداره با دو لمینت
دوجداره با یک لمینت
لمینت
دوجداره 4-10-6
سکوریت 6 میلیمتر
فلت 6 میلیمتر
نوع شیشه
43
41
36
34
22
22
میزان کاهش (db)

 

 آنالیز شیشه تک‌جداره، دوجداره و سه‌جداره ـ عایق حرارتی برودتی

افزایش قابل توجه قیمت انرژی در سال‌های اخیر موجب گردیده تا دست‌اندرکاران صنعت ساختمان به روش‌های کاهش اتلاف انرژی از سطوح خارجی ساختمان روی آورند. پنجره و شیشه‌های ساختمان، مهمترین بخش اتلاف انرژی به شمار می‌روند و استفاده از شیشه‌های دو و چند جداره به میزان قابل توجهی در کاهش این اتلاف، موثر است و در حد محسوسی هزینه‌های حرارتی و برودتی را کاهش می‌دهد. بر اساس بررسی‌های انجام شده، استفاده از شیشه‌های دوجداره در ساختمان موجب کاهش مصرف انرژی به میزان 14% می‌گردد. محاسبات فنی حاکی از آن است که استفاده از شیشه‌های دوجداره در ساختمان‌ها تا 30% کاهش پرده‌های رادیاتور را به همراه خواهد داشت (جدول 2).

جدول 2. ضریب انتقال حرارت انواع شیشه

ضریب انتقال حرارت (w/m2.k)
ضخامت لایه های هوا
نوع لایه های هوا
ضخامت لایه شیشه (mm)
نوع شیشه
5.9
—–
—-
4
شیشه تک جداره
5.8
—–
——
6
شیشه تک جداره
4.7
—–
—–
50
شیشه تک جداره
3
12
هوای خشک
4 , 6
شیشه دو جداره
2.9
12
گاز بی اثر
4 , 6
شیشه دو جداره
2.2
9.9
هوای خشک
4 , 6 , 4
شیشه سه جداره
1.9
9.9
گاز بی اثر
4 , 6 , 4
شیشه سه جداره
2
—-
—-

دیوار آجری


اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

در هنگام سفارش پنجره دوجداره باید دقیقاً نوع شیشه آن (داخلی یا خارجی) و ضخامت لایه‌های شیشه و همچنین گاز پرکننده لایه‌ها را مشخص نمود. همچنین سلامت شیشه‌ها تا زمان نصب پنجره‌ها و تحویل به کارفرما به عهده پیمانکار می‌باشد. جهت مطالعه بیشتر به نشریه 41 سازمان برنامه و بودجه مشخصات فنی عمومی شیشه کاری در ساختمان مراجعه فرمایید.

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی

– در هنگام انبار نمودن ورق‌های شیشه باید بین آنها یک لایه کاغذ قرار گیرد.

– شیشه‌ها باید دور از رطوبت نگهداری شوند.

– به منظور جلوگیری از بریدن لبه شیشه‌ها و یا خراشیده شدن و یا وارد آمدن سایر خسارات به شیشه‌ها باید آنها را با دقت از جعبه‌ها خارج نمود.

– ورق‌های شیشه‌ای را باید به صورت قائم، بند نموده و آنها را در دسته‌هایی که تعداد آنها کمتر از 25 عدد باشد در امتداد طولشان بر روی دو تیر چوبی که هر یک 30 سانتیمتر از دو لبه شیشه فاصله دارند، قرار داد.

– ورق‌های شیشه را باید به نحوی روی تیرهای چوبی قرار داده و به حائل عمودی تکیه داد که از لغزش و وارد آمدن هر نوع آسیب به آنها جلوگیری شود .

– شیشه‌های یک دسته باید حتی‌المقدور نزدیک به هم و قائم قرار داده شوند.

یراق‌آلات

تعریف جزء

به مجموعه قفل و لولا و دستگیره و اسپانولیت و سایر قطعات فلزی نصب شده بر روی پنجره گفته می‌شود . با توجه به نوع یراق‌آلاتی که در درب و پنجره‌های UPVC بکار می‌رود انواع مختلف بازشو قابل ساخت می‌باشد که انواع متداول‌تر آن به شرح ذیل است:

– تک حالته (Turn)

– کلنگی (Tilt): کور شدن نقطه دید از روبرو از مزایای این سیستم است. انواع اسپانولیت در این یراق پیشنهاد می‌شود.

– دو حالته (Tilt &Turn): ویژگی این سیستم، باز شدن پنجره بر روی دو محور بصورت عمودی و افقی است. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که مانع بسیار مقاومی در برابر نفوذ آب باران، گرد و غبار و کاهش آلودگی صوتی تا 40 دسی‌بل با شیشه دوجداره استاندارد و 70 دسی‌بل با شیشه 3 جداره استاندارد می‌باشد. استفاده از حالت دوم بازشو برای عدم درگیری با پرده‌ها و در عین حال گردش هوا و ثابت ماندن در حالت باز و حتی در هنگام وزش باد و طوفان از مزایای این سیستم است. یراق‌آلات آلمانی برای عملکرد بهتر این سیستم پیشنهاد می‌شود.

– کشویی (Sliding): پنجره کشویی مزیت بزرگی دارد که در هنگام باز شدن، فضای داخلی را اشغال نمی‌کند و جلوی پرده نصب شده را نمی‌گیرد به همین دلیل در برخی از قسمت‌های ساختمان استفاده می‌شود ولی به دلیل وجود فاصله‌ای که برای قرار دادن ریل‌ها و حرکت لنگه بر روی فریم در میان لنگه بازشو و فریم وجود دارد (گرچه با مویی‌ها و لاستیک‌های خاص پر می‌شود) بهره‌وری کمتر در زمینه جلوگیری از اتلاف انرژی، گرد و خاک و سر و صدا نسبت به انواع دیگر بازشوها دارد. پروفیل‌های کشویی از پروفیل‌های معمولی ضخیم‌تر و سنگین‌تر می‌باشد و گرانتر هستند.

– فولکس واگنی (Tilt & Sliding): این پنجره جایگزینی است برای پنجره کشویی، یراق‌آلات آن از قیمت بالایی برخوردار بوده و پروفیل آن از نوع پروفیل UPVC است.

– تاشو: به صورت آکاردئونی جمع شده و در یک کنار قرار می‌گیرد. در پنجره‌ها و درب‌های با عرض بیش از سه متر یا در پارتیشن‌هایی که یک فضا را بطور موقت از فضای دیگر جدا می‌کند و لزوماً باید در برخی مواقع به طور کلی جمع شوند کاربرد دارند. پروفیل و یراق آن متفاوت و از انواع دیگر پنجره‌ها گرانتر است.

– دولنگه بازشوی مولیون متحرک (French): دو لنگه درب یا پنجره به همراه ستون وسط باز می‌شوند. در هنگام باز بودن دو لنگه هیچ پروفیل یا ستونی وسط نیست.

اسپانولیت قسمتی از یراق است که به صورت سرتاسری در کنار لنگه بازشوی درب یا پنجره قرار می‌گیرد و هنگام بسته‌شدن درب یا پنجره، زبانه‌های آن با فریم درگیر شده و لنگه را به سمت داخل می‌کشد و لنگه درب را کیپ کرده و مانع نفوذ هوا می‌شود. اسپانولیت‌های آلمانی امنیت و قیمت بسیار بالاتری نسبت به اسپانولیت‌های ترک دارند.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

انواع ساخته شده و متداول‌تر یراق‌آلات ترک، آلمان و چینی به شرح زیر می‌باشند:

ترک: کاله (Kaleh)، ورنه (Vorneh)، وی اچ اس (VHS)، جی‌یو (GU)

آلمان: روتو (Roto)، زیگینیا (Ziginiya)، شورینگ (Shoring)، جی‌یو (GU)

چین: جی‌یو (GU)

یراق‌آلات آلمانی معمولاً با کیفیت‌تر و گران‌تر هستند. معمولاً یراق‌آلات مورد استفاده خارجی می‌باشند بنابراین نکته‌ای که در هنگام خرید باید توجه داشت مشخص کردن کشور سازنده یراق‌آلات می‌باشد.

قطعات تشکیل دهنده یراق‌آلات تک حالته استاندارد و مناسب موارد زیر را در برمی‌گیرند:

– اسپانولیت: اسپانولیت (Spagnolette) با کیفیت باید از قسمت چرخ دنده با آلیاژ بسیار مرغوب تولید شود که به مرور زمان دچار فرسودگی و شکست نشود. در یراق‌آلات بی‌کیفیت به این قسمت توجهی صورت نمی‌گیرد و کاملاً ضعیف بوده و پس از نصب دستگیره دچار شکست می‌شود و یا باعث هرز شدن دنده‌های پیچ می‌گردد. در این اسپانولیت‌ها، باید به حرکت غلطک‌ها توجه نمود که در حالت عادی باید با دست به صورت کاملاً آزاد حرکت داشته باشد تا به مرور زمان دچار خوردگی نشود.

پایه‌ غلطک‌های پرچ شده روی اسپانولیت باید کاملاً ضخیم و محکم بوده تا در هنگام رگلاژ پایه، دچار شکست یا شل‌شدگی نشود که در صورت بسته شدن پنجره فشار در ناحیه لاستیک‌های درزبندی، استاندارد باشد. رعایت نکردن این امر باعث نفوذ گرد و غبار، آب و صدا به داخل ساختمان می‌گردد. تعداد جای پیچ در اسپانولیت، اصل بسیار مهمی می‌باشد که در هر 30 سانتیمتر باید رعایت شود و در قسمت چرخ دنده باید نزدیکتر بوده تا بر اثر فشار دستگیره، اسپانولیت از پروفیل جدا نگردد.

نکته قابل توجه دیگر آنکه مقدار روکش اسپانولیت استاندارد بوده (که باید حداقل 300 ساعت مقاومت در برابر تست آب و نمک را دارا باشد) تا در مناطق مرطوب دچار خوردگی و فرسودگی نگردد.

یکی از مهمترین مباحث، شناخت یراق‌آلات مناسب برای درب و پنجره‌های UPVC است زیرا با گران شدن نرخ ارز، بعضی از تولیدکنندگان برای کاهش هزینه محصول خود از یراق‌آلات بی‌کیفیت استفاده می‌کنند.

– دستگیره‌ها: دستگیره‌ها به صورت آلومینیومی و پلاستیکی در بازار به فروش می‌رسد. گاهی در بازار، دستگیره‌های آلومینیومی غیراستاندارد و بی‌کیفیت دیده می‌شود که به ارتفاع دستگیره، وزن مناسب، آلیاژ مرغوب، پایه‌های پلاستیکی ضخیم، رنگ کاری چند لایه، شفت چهار پهلوی مقاوم و چرخ دنده داخلی فلزی اصلاً توجهی نمی‌شود.

ارتفاع مناسب دستگیره که بصورت اهرم عمل می‌کند باعث فشار کمتر در هنگام استفاده از پنجره می‌شود که رضایت مشتری پس از تحویل، نصب و رگلاژ پنجره را به همراه خواهد داشت.

در دستگیره‌های کوتاه این امر باعث می‌شود پنجره به صورت استاندارد آب‌بندی نشده و برای راحتی مشتری به طور نامناسب رگلاژ می‌گردد که در این صورت فشار کافی بین بازشو و فریم اعمال نمی‌شود.

در دستگیره‌های ارزان به دلیل کاهش قیمت و رقابت در بازار، از ارتفاع و وزن مواد مصرفی کاسته ‌شده و به صورت پوچ و توخالی تولید می‌گردد. چنین حالتی باعث شکنندگی دستگیره می‌گردد. همچنین نبود پایه‌های پلاستیکی ضخیم دستگیره، باعث می‌شود در هنگام بستن پیچ، شکست در این ناحیه ایجاد گردد.

استفاده از آلیاژ مناسب در شفت چهار پهلو که داخل اسپانولیت قرار می‌گیرد باعث می‌شود شفت از حالت چهار گوش کامل خارج نشده و دستگیره طول عمر بیشتری پیدا خواهد کرد.

چرخ دنده فلزی که در انتهای شفت قرار می‌گیرد باعث حرکت روان‌تر دستگیره شده و اهرم دستگیره در هنگام باز و بسته شدن در حالت 90 درجه قرار می‌گیرد.

استفاده نکردن از آلیاژ مرغوب در تولید پیچ دستگیره باعث از بین‌رفتن پیچ در هنگام مونتاژ دستگیره شده و خسارت قابل توجهی به تولید کنندگان وارد می‌گردد.

– لولاها: بازشوی پنجره‌های UPVC تک حالته دارای لولای 75 میلیمتری و وزن استاندارد حدود 80 گرم بوده که کاهش وزن آن به دلیل گرانی، باعث شکستن لولا و در نهایت صدمه به پنجره دو جداره UPVC می‌شود.

برای لولای استاندارد حتماً جهت مونتاژ باید از شابلون مناسب استفاده گردد تا بازشو در تمامی اضلاع به صورت یکنواخت روی فریم قرار گیرد و برای سرعت مونتاژ لولا بسیار موثر می‌باشد.

– جلو قفلی:این قطعه اگر چه ساده به نظر می‌آید ولی نقش مهمی در کارکرد پنجره دو جداره UPVC ایفا می‌کند. وزن استاندارد آن در حدود 13 گرم است که البته 7 گرمی آن نیز موجود است که به دلیل وزن کمتر زود میشکند. وزن سبک این قطعات باعث ضعیف شدن و آسیب‌پذیری آنها می‌گردد. استفاده از جلو قفل نامرغوب و سبک، به دلیل فشار زیاد و قرار گرفتن در پنجره به عنوان نقطه اتکاء لنگه بازشو و فریم، بسیار آسیب پذیر بوده و نقش بسیار مهمی را در پنجره ایفا می‌کند و در صورت نامرغوب بودن دچار شکستگی شده و پنجره از حالت استاندارد خارج می‌گردد.

توری پنجره UPVC

تعریف جزء

جهت جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان می‌توان از انواع توری استفاده کرد که معمولاً از جنس فایبر گلاس یا الیاف شیشه و … می‌باشد و انواع مختلف آن در بازار موجود است. مانند توری جمع شونده پلیسه، توری رولینگ عمودی یا افقی، رولینگ دو طرفه، توری ثابت و …. توری که برای پنجره UPVC به کار می‌رود از نوع خاصی از الیاف فایبرگلاس ساخته شده که ضد گرد و غبار بوده و چون آنتی‌استاتیک است دید را محدود نمی‌کند و نیازی به شستشو و تمیز کردن ندارد. فریم توری درب و پنجره دوجداره، نازک و همرنگ با پنجره بوده و پشت فریم پنجره دوجداره UPVC قرار گرفته و نما را خراب نمی‌کند.

نحوه اجرای کلی

پروفیل‌های مورد نظر با توجه به نوع سفارش درب و پنجره انتخاب شده و پس از انجام محاسبات دقیق و مهندسی و آنالیز ابعاد درب و پنجره طبق نقشه برش داده می‌شوند. سپس تعدادی از این پروفیل‌ها به منظور ایجاد شیار آب به دستگاه مربوطه منتقل می‌شوند.

همزمان با عملیات برش پروفیل UPVC و ایجاد شیار آب، پروفیل‌های گالوانیزه برش داده شده و درون آنها با پیچ محکم می‌شوند. بمنظور مقاوم سازی و تقویت درب و پنجره‌های تولیدی ملزم به استفاده از پروفیل گالوانیزه با ضخامت مناسب در داخل خانه اصلی پروفیل UPVC می‌باشیم. بکارگیری پروفیل گالوانیزه در داخل پروفیل اصلی UPVC و پیچ‌شدن یراق‌آلات روی قطعات تقویت شده، ضمن کاهش خطر افتادگی بازشوهای پنجره، مقاومت درب و پنجره‌های ساخته شده از پروفیل UPVC را افزایش می‌دهد.

در ادامه در صورت نیاز به نصب دستگیره و یراق‌آلات (برای بخش‌های بازشو) سوراخ‌ها و شیارهای مورد نیاز توسط دستگاه روی پروفیل تعبیه می‌شود. سپس پروفیل‌ها طبق نقشه توسط دستگاه جوش به یکدیگر متصل می‌شوند و با انتقال به دستگاه بعدی، پلیسه‌ها و زوائد ناشی از جوش در زوایای مختلف از بین می‌رود.

در نهایت روی میزکار پس از تمیزکاری‌های جزئی و نهایی، یراق‌آلات روی درب و پنجره نصب می‌گردد. هر پنجره با توجه به شعاع بازشو و بسته به ابعاد آن یراق‌آلات مخصوص به خود را دارد که در قسمتهای قاب و لنگه پنجره نصب می‌گردند. این یراق‌آلات از کیفیت بالایی برخوردار بوده و از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی بعنوان یکی از مهمترین خواص یراق‌آلات در رده مورد قبول استانداردهای اروپایی می‌باشد همچنین استاندارد امنیت در مقابل سرقت نیز در یراق‌آلات مورد استفاده رعایت شده است.

اندازه‌گیری و نصب پنجره‌های UPVC

پنجره‌های UPVC قابلیت نصب روی قاب‌های فلزی (Sub Frame) و سازه‌های سیمانی، آجری و … را دارد، اما بهترین حالت، نصب‌کردن بر روی قاب‌های فلزی است. معمولاً برای ساخت این قاب‌ها از قوطی 30*50 یا 60*30 استفاده می‌شود و پنجره روی آن پیچ می‌گردد. پنجره همواره بر روی بعد بزرگتر قاب قرار می‌گیرد. قاب حتما باید ضد زنگ بوده یا رنگ بخورد. همچنین پروفیل قاب باید توسط یکسری پشتیبان یا شاخ آهنی به اسکلت متصل شود و یا در دیواره دو طرف فیکس شود. در زمان آماده بودن درگاه پنجره، اندازه‌گیری بوسیله ابزار مناسب اعم از مترهای لیزری، مترهای نواری و سایر ابزار دقیق با دقت بالا انجام شده و جهت تعیین نقشه پنجره‌ها، به واحد طراحی ارائه گردد.

فریم پنجره باید کاملاً تراز و شاقول باشد و فریم‌ها در طبقات روی هم و کاملاً در یک امتداد باشند. نصب پنجره‌های UPVC ارتباط مستقیم با دوام و عملکرد این نوع پنجره‌ها دارد، عملیات نصب باید به گونه‌ای انجام شود که اهداف زیر حاصل گردد:

 • قابلیت تحمل بارهای زنده و مرده
 • جلوگیری از تبادل صوت و حرارت
 • باز و بسته شدن مطمئن
 • تمیزکردن درگاه نصب
 • جای‌گذاری پنجره و تراز کردن آن
 • انجام سوراخ‌کاری‌های لازم
 • ثابت کردن پنجره در محل نصب با استفاده از پیچ‌های مناسب
 • نصب شیشه‌ها و جا انداختن زهواره
 • درزبندی نهایی با استفاده از تزریق فوم و سیلیکون
 • رگلاژ نهایی

نکته1: شرکت گاز در منازلی که سیستم گرمایش آنها گازسوز می‌باشد به پنجره‌های عایق UPVC با شیشه دوجداره به  علت اینکه تبادل هوا صورت نمی‌گیرد ایراد می‌گیرد. البته این ایراد بجاست اما در اکثر مواقع با ایجاد یک دریجه کوچک می‌توان این مشکل را حل نمود.

نکته2: اگر در اطاق خواب، ارتفاع کف تا سقف را به طور معمول 280 سانتی‌متر در نظر بگیریم. طبق ضوابط شهرداری  برای جلوگیری از سقوط افراد یا اجسام و یا بدلیل قراردادن مبل یا تخت تا ارتفاع یک متری از کف بهتر است پنجره بازشو وجود نداشته باشد. اگر به دلیل ایجاد گچ‌بری و یا نصب چوب پرده تا فاصله 30 سانتی‌متری از سقف نیز از ایجاد پنجره بازشو صرف نظر کنیم؛ میزان باقی‌مانده برای ارتفاع پنجره 130 سانتی‌متری منهای ارتفاع اطاق برابر با 150 سانتی‌متر می‌باشد. عرض پنجره‌ها نیز بهتر است به صورتی باشد که عرض هر لنگه از پنجره بین 60 تا 75 سانتی‌متر باشد و باید در نظر داشت در یک بعد از نمای ساختمان، عرض و ارتفاع فریم‌ها به صورتی در نظر گرفته شود که ابعاد لنگه‌های پنجره‌ها در اطاقهای مختلف که در یک بعد نما قرار می‌گیرند در آن بعد از نما تقریبا مساوی باشد. به طور مثال اگر یک پنجره دولنگه با ابعاد 150×150 در اطاق خواب قرار می‌گیرد و در موازات آن در همان بعد از نما یک پنجره سه لنگه برای پذیرایی در نظر داریم ابعاد هر لنگه پنجرۀ پذیرایی را نیز باید 150 × 75 در نظر بگیریم که ابعاد کلی پنجره پذیرایی به ارتفاع 150 و عرض 225 سانتی‌متر خواهد شد.

پرسنل و مدت زمان اجرا

طول زمان تولید پنجره سفارش داده شده کاملاً بستگی به ابعاد پروژه و تعداد پنجره‌ها دارد و معمولاً از حداقل 4 روز به بالاست. با توجه به اینکه فرآیند تولید در کارخانه انجام شده و تنها نصب در محل انجام شود. جهت نصب 2 نفر کافی است. یک نفر استادکار و یک نفر کارگر جهت حمل وسایل نیز الزامی است. یک اکیپ دو نفره حدود حداقل 8 عدد پنجره در روز نصب می‌نماید که این تعداد به کتیبه‌های هر پنجره و ابعاد آن بستگی دارد.

دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا

به دستگاه خاصی نیاز نیست و معمولاً دریل و تراز و چکش لاستیکی و … جهت نصب استفاده می‌شود.

هزینه‌ها

هزینه ساخت و نصب پنجره‌های UPVC بستگی به نوع پنجره‌های انتخابی از نظر بازشو و ابعاد پنجره‌ها و نوع یراق‌آلات و شیشه مورد استفاده و … دارد و نمی‌توان یک هزینه مشخص برای آن بیان نمود. معمولاً پس از انتخاب شرکت مورد نظر، یک کارشناس از شرکت به محل پروژه مراجعه و بعد از اندازه‌گیری دقیق و تعیین نوع بازشوها و شیشه و سایر مشخصات فنی با استفاده از نرم‌افزارهای خاص نسبت به ارائه قیمت اقدام می‌نمایند. ولی به طورکلی می‌توان گفت که هر متر مربع پنجره UPVC قیمتی حدود 1/500/000 الی 2/000/000 ریال دارد.

شرایط نگهداری پس از اجرا

اگر بخواهیم که بیشترین بهره را از پنجره‌های دو جداره UPVC ببریم، رعایت نکات زیر کارایی و عمر این پنجره‌ها را افزایش خواهد داد:

 • با فاصله‌های زمانی معین، تمام قطعات مکانیکی و محرک درب و پنجره‌ها را روغن کاری کنید، البته روغن‌کاری باید توسط روغن‌های رقیق موجود انجام شود.
 • به منظور دوام بیشتر لاستیک‌های درزگیر درب و پنجره‌های دوجداره، در بازه زمانی مشخص (حداکثر سه ماه یک‌بار) آنها را توسط پارچه‌ای حاوی صابون مایع، تمیز کنید زیرا این عمل، نرمی، انعطاف‌پذیری و تمیزی لاستیک‌ها را به ارمغان می‌آورد.
 • برای تمیز کردن درب و پنجره‌ها می‌توانید از مخلوط آب و صابون استفاده نمایید تا بدون باقی‌گذاشتن اثر گرد و غبار، درب و پنجره‌ها براق شوند
 • پارچه‌ای را که جهت تمیز نمودن پنجره‌ها انتخاب می‌نمایید می‌بایست بدون پرز باشد تا بتوان به راحتی سطوح درب و پنجره را تمیز کرد.
 • اگر پس از نصب پنجره‌های دو جداره UPVC هنوز فعالیت‌های اجرایی ساختمان باقی‌مانده است، می‌بایست کاور روی درب و پنجره‌ها کنده نشود تا از بروز آسیب به آنها جلوگیری شود. همچنین نبایستی این کاورها به مدت طولانی بر روی درب و پنجره‌ها باقی بماند چراکه ممکن است اثر چسب تا مدتها روی آنها باقی بماند.
 • به طور مرتب دستگیره‌ها و قسمت‌های متحرک دیگر درب و پنجره‌های دو جداره UPVC را بررسی نمایید که شل و هرز نشده باشند و معمولاً با چک کردن منظم این قسمت‌ها می‌توان پیچ مربوطه را یافت و آن را پیش از بروز مشکل محکم کرد.
 • در هنگام فعالیتهای بازسازی از قبیل نقاشی، سیمان‌کاری و … لازم است روی درب و پنجره‌های دوجداره UPVC را با پوشش مناسبی پوشاند تا آسیبی به آنها نرسد. در صورت آلوده‌شدن درب و پنجره‌ها لازم است به دقت آنها را تمیز نمود، تا وجود این مواد موجب کدر شدن سطوح پنجره نگردد.
 • با توجه به تنوع یراق‌آلات در نظر گرفته شده، جهت درب و پنجره‌های دو جداره UPVC می‌بایست دستورالعمل‌های مفیدی که از طرف سازنده در خصوص نحوه استفاده از آنها ارائه می‌گردد، به دقت رعایت شود.
 • از نزدیک نمودن وسایل حرارت‌زا همچون آتش جوشکاری و یا شعله مستقیم به درب و پنجره‌ها خودداری گردد.

توالی اجرا

بهترین زمان اجرا پس از اتمام کلیه عملیات ساختمانی است.

کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده

اجرای صحیح

به طور کلی می‌توان گفت که پنجره خوب، پنجره‌ای است که شرایط زیر را داشته باشد:

– پروفیل UPVC آن استاندارد باشد و از برند‌های استاندارد بازار تهیه شده باشد.

– پروفیل تقویتی گالوانیزه با ضخامت مناسب در سرتاسر آن نصب شده باشد.

– جهت درزبندی آن از لاستیک درزگیر EPDM استفاده شده باشد.

– شیشه دوجداره مورد استفاده در آن متناسب با کارایی و شرایط اقلیمی محل باشد و ترجیحاً ضخامت شیشه خارجی 4 و شیشه داخلی 6 میلیمتر و فضای بین آن در 10 میلیمتر بوده و از گاز آرگون در داخل آن استفاده شده باشد.

– قاب پنجره ترجیحاً از قوطی 50 * 30 ساخته شده باشد و تا حد امکان از نصب پنجره بدون قاب فلزی خودداری شود.

– یراق‌آلات نصب شده از نوع موغوب باشد.

– پس از نصب پنجره به راحتی باز و بسته شود و کاملاً رگلاژ باشد.

– پس از نصب دور تا دور پنجره با تزریق فوم، آب‌بندی شود.

– حتی‌الاامکان از پروفیل‌های UPVC 4 یا 5 حفره و دارای تیپ A استفاده شود.

 اجرای اشتباه

– پروفیل پنجره نامرغوب و غیر استاندارد، به مرور زمان رنگ آن تغییر می‌کند و یا ترک بر می‌دارد.

– لاستیک آب‌بند از نوع مرغوب نباشد که به مرور زمان پاره شده یا ترک برمی‌دارد.

– پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه در داخل UPVC نصب نشده باشد که سبب اعوجاج پنجره می‌گردد و به مرور زمان پیچ‌های یراق‌آلات شل شده و احتمال افتادن بازشو پنجره نیز هست.

– یراق‌آلات غیر استاندارد استفاده شود که به مرور زمان موجب خرابی و شکستن یراق‌آلات می‌شود.

– درز کنار پنجره‌های UPVC بیش از حد نباشد.

قراردادها، ضمانت‌های لازم و حدود تخفیف

یک قرارداد ساخت درب و پنجره UPVC شامل چندین بند باشند که باید مشتریان عزیز هنگام عقد قرارداد با یک شرکت درب و پنجره‌سازی به آن توجه کنند. علاوه بر کلیات قرارداد شامل معرفی کارفرما، پیمانکار، شماره‌های تماس و آدرس قانونی و ایمنی، حل اختلاف و … موارد زیر نیز باید در نظر گرفته شود.

– مدت زمان تحویل پروژه

– نوع پروفیل مصرفی (سه یا چهار حفره‌بودن آن، نوع استاندارد پروفیل (تیپ A یا تیپ B) داخل کلیه پروفیل‌ها باید گالوانیزه داشته باشد.

– نوع شیشه (شیشه 4 * 4، شیشه 4 * 6، شیشه رفلکس، شیشه ساده) مشخص شده باشد. قیمت شیشه‌ها باهم متفاوت می‌باشد.

– نوع یراق‌آلات: نوع یراق‌آلاتی که می‌خواهید ( تک حالته، دو حالته، کشویی، فولکس واگنی) نام برند و شرکت سازنده ذکر شود.

– قیمت پروژه: در هنگام قرارداد قیمت کل پروژه با تعداد درب و پنجره که شامل (پروفیل، یراق‌آلات، شیشه، نصب و بعضاً مالیات بر ارزش افزوده و حمل) معلوم باشد.

– نحوه پرداخت: معمولاً 50% پیش پرداخت، 30% هنگام تحویل و 20% بعد از نصب و تحویل نهایی پرداخت می‌گردد. لکن می‌توان برای کنترل بهتر فروشنده شرایط را به نفع خریدار با مذاکره تغییر داد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *