پنل سه بعدی (3D Panel)

پنل سه بعدی (3D Panel)

کاربردها

پنل‌ها با هسته پلي استايرن و بتن مسلح (مش فولادي و بتن پاشيده شده با مقاومت بالا) جهت موارد زیر كاربرد دارند:

 ديوار باربر

– سقف

ديواره‌هاي جداكننده غير باربر (داخلی و خارجی)

– ساختارهاي سازه‌اي شامل ديوارهاي باربر برشي، پنل‌هاي سقفي و ديوارهاي عايق در برابر انتقال حرارت و صوت مورد استفاده قرار مي گيرند.

مزايا و معایب

مزایا

– ضد زلزله و عدم ایجاد آوار به دلیل پیوستگی در سقف و دیوارها

– نصب سریع

– وزن سبک

– عدم دور ریز مصالح به علت عدم كنده كاري جهت لوله‌هاي تاسيسات

قیمت مناسب

عایق صدا و حرارت (صرفه جویی در هزینه تهویه مطبوع ساختمان در تابستان و زمستان)

– امکان ساخت دو طبقه بدون اسکلت

– تزریق ملات با دستگاه شاتکریت (مطابق با استاندارد و مبحث 19 مقررات ملی ساختمان)

– سهولت در نصب تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

– بازگشت سرمایه در امور ساختمان سازی در کوتاه‌ترین زمان ممکن

معایب

ايراد اصلي استفاده از قطعات پيش‌ساخته بتن مسلح در مرتبه اول، نحوه اتصال قطعات است كه يك مشكل سازه‌اي است، و در مرتبه دوم، حمل قطعات از كارخانه به محل نصب است كه يك مشكل اقتصادي محسوب مي‌شود. مشكل دوم از آنجا ناشي مي‌شود كه قطعات بزرگ معمولاً سنگين و حجيم هستند، به همین دلیل هزينه و زمان حمل آن‌ها قابل توجه است. به همين دليل، سعي شده تا حجم يا وزن و يا زمان حمل قطعات تا حد امكان كاهش يابد. نياز به نيروي متخصص براي اجرا، انتشار گازهای سمي در آتش سوزي‌هاي مهيب از ديگر معايب آن مي‌باشد.

اجزاي تشكيل دهنده 3D Panel

تعریف جزء

پنل پيش‌ساخته سبك شامل دو صفحه شبكه جوش‌شده فولادي یا مش( mesh ( مي‌باشد كه يك هسته عايق در ميان آن قرار گرفته و توسط تعدادي اعضاي خرپايي به يكديگر متصل شده‌اند كه بعد از نصب، بتن از دو طرف روي آن پاشيده مي‌شود .

مشخصات فنی

فولاد مصرفي در شبكه جوش‌شده از نوع سرد كشيده شده ساده بدون آج است. قطر اسمي مفتول‌هاي شبكه جوش‌شده از 2/5 تا 6 ميليمتر است (براي ديوارهاي غير باربر استفاده از مفتول به قطر 2 ميليمتر مجاز است). مقاومت كششي مفتول‌ها براي ديوارهاي باربر 4000 و براي ديوارهاي غير باربر حداقل 3000 كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع باشد. چشمه شبكه جوش‌شده در محدوده 40 تا 100 ميليمتر است. هسته عايق به كار رفته معمولاً از جنس پلي استايرن قابل انبساط (EPS) و مطابق استاندارد ملي ايران به شماره 15840 با عنوان ويژگي‌ها و روش آزمون صفحه‌هاي پلي استايرن قابل انبساط براي مصارف عايق حرارتي و با استانداردهاي مشروح زير مي‌باشد.

– هسته عايق بايد براي ديوارهاي غير باربر حداقل چگالي اسمي 10 kg/mm و براي اعضاي باربر حداقل چگالي 15 kg/mm باشد.

– هسته عايق پلي استايرن تحت آزمايش استاندارد ASTME 84 بايد داراي حداقل شاخص گسترش شعله 25 و حداكثر شاخص گسترش دود 450 باشد (جهت اطلاع بيشتر به استاندارد مذكور مراجعه شود).


– مشخصات فيزيكي و مكانيكي پلي استايرن در جدول 1 ارائه شده است:

جدول 1. مشخصات فیزیکی و مکانیکی پلی‌استایرن

خواص فیزیکی پلی استایرن
واحد
مقدار
استاندارد
حداقل وزن مخصوص
Kg/m3
15
DIN53420
ضریب هدایت حرارتی
W/m°C
0/038-0/036
DIN53612
تنش فشاری در کرنش 10%
MPa
0/11-0/06
DIN53421
مقاومت فشاری در کرنش کمتر از 2%
MPa
0/25-0/015
DIN53421
مقاومت خمشی
MPa
0/30-0/06
DIN53421
مقاومت برشی
MPa
0/13-0/08
DIN53423
مقاومت کششی
MPa
0/29-0/11
DIN53427
ضریب ارتجاعی
MPa
5/2-1/6
DIN53430
مقاومت حرارتی کوتاه‌مدت

0/30-0/06
DIN53423
ضریب انبساط حرارتی
I/K
5-10×7-5
DIN53423
ظرفیت گرمایی ویژه
J/kg K
1210
DIN4108
میزان جذب آب پس از 7 روز
درصد وزنی
1/5-0/5
DIN53434
میزان جذب آب پس از 28 روز
درصد وزنی
3-1
DIN53434


[[type2]]

– ضخامت هسته عايق در پنل‌هاي ديواري بين 40 تا 100 ميليمتر بوده و فاصله شبكه‌هاي جوش‌شده از يكديگر 80 تا 140 ميليمتر مي‌باشد.

– پنل‌ها بايد با ماشين‌آلات تمام خودكار ساخته شوند. به طوركلي محل تقاطع برش‌گيرها با شبكه به روش جوشكاري مقاومتي الكتريكي به هم متصل شوند تا اتصال‌هاي مقاوم در برابر برش تامين گردد. لازم به توضيح است كه منظور از برش‌گيرها همان عضو خرپاي فولادي است كه با آرايش تعيين شده توسط جوش به دو لايه شبكه در دو طرف هسته عايق متصل شده است.

نحوه اجراي جزء

پنل سه بعدي مشبك در ديوارهاي غير باربر از دو صفحه مش از مفتول 3 ميليمتر و چشمه‌هاي حدود 8 × 8 سانتي‌متر در طرفين و عايق پلي‌استايرن در وسط آن تشكيل گرديده است. دو صفحه مش توسط مفتول‌هاي 3 ميليمتر به فاصله و زواياي معين به هم جوش برق خورده‌اند.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

در بازار پنل‌هاي 3 بعدي بيشتر به نام3D Panel شناخته مي‌شوند. همچنين براي اتصال پنل‌ها به يكديگر از شبكه‌هاي مش U شكل يا L شكل يا تخت استفاده مي‌شود كه در هنگام خريد بايد مش‌هاي اتصال نيز خريداري شود. در هنگام خريد بايد به نكات زير توجه شود:

– پنل‌ها بر اساس مشخصات مندرج در نقشه‌هاي اجرايي و با تاييد دستگاه نظارت خريداري شود.

– دقت شود كه دانسيته هسته عايق پلي استايرن مطابق با حداقل‌هاي آيين نامه‌اي باشد.

– هسته عايق از نوع كندسوز باشد كه اين مورد را مي‌توان با آزمايش نزديك كردن شعله در محل چك كرد.

– ضخامت مفتول‌هاي شبكه دو طرف و ابعاد چشمه‌هاي شبكه كنترل گردد.


شرایط حمل و نگهداری کارگاهی

– نگهداري و انبار پنل‌ها بايد بر روي سكوهاي مناسب انجام گيرد تا در حين بارگيري آسيب نبينند.

– در هنگام بارگيري،‌ باراندازي يا حمل و نقل پنل بايد اقدامات لازم در عدم ايجاد تابيدگي و خميدگي پنل به عمل آيد.

– مراحل بارگيري و باراندازي پنل بايد به آرامي و بدون اعمال ضربه به پنل صورت گيرد .

– پنل‌ها بايد در محيط‌هاي دور از تابش مستقيم نور خورشيد، ‌بارش باران، رطوبت، تغييرات حرارتي شديد و آلودگي‌هاي محيطي نگهداري شوند.

– پنل‌ها بايد دور از مواد آتش‌زا، ‌محل ریزش اخگرهای جوشکاری، حرارت مستقيم و مواد حلال مانند هيدروكربن‌ها (بنزين، نفت، تينر و …) نگهداري شوند.

– از بارگذاري و يا اقداماتي نظير راه رفتن روي پنل‌ها بايد اجتناب كرد.

– نگهداري و انبار پنل‌ها روي يكديگر به نحوي باشد كه جوش شبكه و مفتول‌ها آسيب نبينند.

شاتكريت

تعریف جزء

بتني است كه با طرح اختلاط مخصوصي ساخته شده و اجراي آن توسط پاشش سريع روي سطح و بدون نياز به قالب بندي صورت مي‌گيرد.

نحوه اجرای جزء

بتن پاشيده از سيمان و آب و سنگدانه بدست مي‌آيد. سيمان مصرفي در ساخت بتن پاشيده بايد مطابق با انواع سيمان‌هاي مندرج در آيين‌نامه بتن ايران باشد. به طور كلي آبي كه قابل شرب است براي اين كار مناسب است. افزودني‌ها مي‌توانند براي بهبود بخشيدن به برخي خصوصيات بتن پاشيدني مورد استفاده قرار گيرند. استفاده از مواد افزودني تسريع كننده در بتن‌پاشی پنل‌ها، به خصوص در شرايطي كه گيرش سريع يا افزايش سريع مقاومت مد نظر باشد، مي‌تواند به كار رود. در بتن‌پاشی كه در معرض يخ زدن و آب شدن قرار دارند مي‌توان از مواد افزودني حباب‌ساز استفاده كرد. از آنجا كه مقدار قابل توجهي از اين مواد در مرحله پاشش از دست مي‌رود لازم است با افزايش مواد افزودني كمبود جبران شود. ماده حباب‌ساز همچنين باعث كارايي بيشتر مخلوط بتن و كاهش مصالح برگشتي مي‌شود. حدود متداول آب به سيمان مخلوط بتن پاشيده 0/35 تا 0/5 و نسبت متداول سنگدانه به سيمان 5 به 3 تا 5 به 4 مي‌باشد. به طور كلي نسبت‌هاي اختلاط مواد تشكيل دهنده بتن پاشيده بر اساس تجارب كارگاهي و استفاده از مخلوطهاي آزمايشي با مصالح مصرفي كارگاه تعيين مي‌شود ولي در صورت نبود اطلاعات كافي در مورد نوع و مشخصات مصالح مصرفي مي‌توان از طرح اختلاط وزني با نسبت آب، سيمان، سنگدانه به صورت 200 ، 400 و 750 كيلوگرم استفاده كرد.

نحوه اجراي كلي

در ابتداي نصب پنل‌هاي ديوار بايد يك پنل در منتهي‌اليه گوشه يك ديوار خارجي به عنوان پنل مبنا نصب و شاقولي گردد. اين پنل به عنوان مبناي نسب ديوارهاي هم راستا و عمود بر خود مي‌باشد. ميلگردهاي اتصال بايد بين شبكه جوش‌شده و هسته عايق قرار گرفته و به شبكه متصل شوند. براي جلوگيري از ايجاد ترك دور بازشوها لازم است از مش‌هاي آماده مطابق شكل استفاده نمود (شبكه‌هاي U شكل).

لازم است كه چارچوب (فريم) درب و پنجره پيش از بتن‌پاشی و همراه با نصب پنل در محل خود به صورت شاقولي قرار گرفته باشد. بايد دقت شود كه پنجره در طبقات مختلف كامل روي هم قرار گرفته باشند و ديوارهاي طبقات با هم از بالا تا پايين هم باد باشند. به طوركلي براي اتصال پنل‌ها به هم و يا سازه از دو نوع اتصال يا ميلگردهاي سايز 6 و 8 يا مش‌هاي (توري‌هاي) اتصال استفاده مي‌شود. چشمه مش‌هاي اتصال معمولاً مساوي چشمه‌هاي شبكه پنل مي‌باشد. از شبكه‌هاي U شكل جهت دور درب و پنجره و از شبكه‌هاي L شكل جهت كنج‌ها و نبش‌هاي ديوارها و از مش‌هاي تخت براي اتصال دو پنل به هم و يا به صورت 45 درجه در 4 گوشه پنجره استفاده مي‌شود. اتصال دو پنل كنار هم به وسيله شبكه‌هايي از جنس شبكه‌هاي مش تخت و با همان ضخامت و آرماتورهاي تقويتي به طول 60 سانتي‌متر كه در هر يك متر ارتفاع نصب مي‌شود انجام مي‌گيرد. اين آرماتورها در هر دو رو يه پنل نصب مي‌گردد و مي‌بايست 30 سانتي‌متر از هر پنل مورد اتصال را بپوشاند. اين اتصالات كه از جنس مش پنل مي‌باشد و مي‌بايست 10 سانتي‌متر از هر پنل را بپوشاند به صورت اتصال تخت در محل اتصال دو پنل، اتصال قائم براي اتصال دو پنل به صورت 90 درجه و اتصال U در بازشو و محل اتصال در و پنجره به ديوار استفاده مي‌شود. ميلگردهاي مورد استفاده بايد از نوع عاج‌دار باشد.

در صورت استفاده از سيستم تاسيسات مكانيكي خودكار، لازم است لوله‌هاي مربوط از جنس پليمري باشد. لوله‌هاي مصرفي براي لوله‌كشي برق خودكار از جنس لوله پليكا و در موارد خاص در نقاط معینی از لوله خرطومي فشار قوي استفاده مي‌شود. براي اجراي مسير عبوري بر روي هسته عايق نشانه‌گذاري شده، سپس توسط دمنده حرارتي، هسته عايق در آن ناحيه ذوب شده به طوري كه غلاف لوله از داخل شيار عبور داده شود. در هر حال بايد پوشش بتني مناسب پشت شبكه رعايت شود. هنگام استفاده لوله‌هاي آب گرم در سيستم توكار بايستی هسته عايق اطراف لوله به فاصله حدود 20 ميليمتر برداشته شود. بايد همانطوري كه لوله‌هاي آب گرم با قشري از بتن دور تا دور خود احاطه گردند.

بايد همزمان با كار نصب تاسيسات،‌ نقشه‌هاي “چون ساخت” (ازبيلت) از تاسيسات برقي و مكانيكي توكار تهيه شود. به طوري كه در صورت بروز مشكلات احتمالي محل و مسير دقيق تاسيسات مشخص باشد. پنل‌هاي غير باربر بايد بار ثقلي ناشي از وزن خود و همچنين بار جانبي ناشي از زلزله به عنوان قطعات الحاقي ساختمان و در ديوارهاي خارجي بار ناشي از باد مطابق مبحث ششم مقررات ملي ساختمان را تحمل نمايد. استفاده از مفتول به قطر 2 ميليمتر براي پنل‌هاي غير باربر مجاز است. اتصال پنل‌هاي غير باربر به اسكلت فلزي مي‌تواند به دو نوع مشروح زير باشد:

اتصال پاندولي شكل: در اين نوع اتصال پنل‌هاي غير باربر با ميلگردهايي (عموماً U شكل) كه به تير فوقاني يا دال سقف اتصال دارند، مهار مي‌شود. براي اجراي اين پنل و عدم جابجايي قسمت تحتاني بايد تمهيدات لازم براي اتصال به كف (كاشت ميلگرد) ايجاد گردد.

اتصال جانبي پنل: در اين نوع اتصال پنل‌هاي غير باربر با ميلگردهاي جوش‌شده به ستون‌هاي فلزي مهار مي‌شوند. لازم است براي اجرا و عدم جابجايي پنل‌ها، قسمت‌هاي فوقاني و تحتاني با تمهيدات لازم به اجزاي اصلي سازه متصل گردند.

در مورد اسكلت بتن نيز همين دو روش اتصال وجود دارد. ولي توصيه مي‌گردد اتصالات پنل غير باربر به اسكلت بتن، پيش از بتن‌ريزي قطعات اصلي سازه در آن تعبيه گردد تا از كاشتن ميلگرد در تيرها و ستون‌ها اجتناب شود. مقاومت فشاري بتن پاشيده شده در ديوارهاي غير باربر مي‌تواند حداقل 12 مگاپاسكال اختيار شود، همچنين استفاده از بتن سبك در پنل‌هاي غير باربر مجاز است. در استفاده از پنل‌ها به عنوان ديوارهاي پيراموني ساختمان بايد شرايط ذكر شده در مباحث هجدهم مقررات ملي ساختمان با عنوان عايق‌بندي و تنظيم صدا و مبحث نوزدهم با عنوان صرفه‌جويي در مصرف انرژي به همراه مشخصات ارائه شده در مبحث چهاردهم رعايت شود. فاصله مش از عايق پلي‌استايرن بسته به مورد 1 يا 2 سانتي‌متر است. پنل‌ها بعد از نصب از هر طرف بين 3 تا 4 سانتي‌متر بتن‌پاشی مي‌گردد. ابعاد پنل‌ها 3×1 و يا 1/20×3 متر است ولي بنا به مورد قابل تغيير مي‌باشد. شکلهای 4 تا 12 انواع اتصالات را در 3D Panel ها نشان می‌دهد.


بتن‌پاشي (شاتكريت) در سيستم‌هاي پنلي به روش ‌تر صورت مي‌گيرد كه اين روش به دو نوع بتن‌پاشی با نازل دستي و بتن‌پاشی با پمپ مكانيكي انجام مي‌شود. در روش استفاده از نازل دستي ابتدا بتن در محل با توجه به طرح اختلاط مورد نظر ساخته مي‌شود. نازل دستي از يك قيف و يك لوله متصل به پمپ باد تشكيل گرديده است. بتن پس از ساخت در مقادير كم وارد قيف شده و توسط اپراتور بتن‌پاشی با فشار باد بر روي سطح كار پاشيده مي‌شود .


در روش استفاده از پمپ مكانيكي از يك پمپ تخليه بتن و يك مخزن توليد هواي فشرده (كمپرسور فشار هوا) استفاده مي‌شود. بتن پس از ساخت، داخل پمپ ريخته مي‌شود. سر لوله (نازل) متصل به لوله فشار هوا مي‌باشد كه بتن پس از پمپ شدن و رسيدن به سر لوله توسط فشار هوا به سطح كار پاشيده مي‌شود. فشار دستگاه بتن پاش يا كمپرسور بايد به حدي باشد كه بتن پاشيده در سر لوله (نازل) با فشاري در محدوده 5 تا 8 اتمسفر به سوي سطح پاشيده شود. در بتن‌پاشی ديوارها بايد از انباشتگي مصالح بازگشتي در پاي ديوار جلوگيري به عمل آورد. مصالح برگشتي بتن پاشيده نبايد مورد استفاده مجدد در بتن‌پاشی پنل‌هاي باربر قرار گيرند، ولي استفاده از آنها با رعايت ضوابط بتن‌پاشی در پنل‌هاي غير باربر بلامانع است. لازم است سطح پنل‌ها قبل از عمليات بتن‌پاشی با پاشيدن آب مرطوب شوند. در اين فرآيند بايد از جمع شدگي آب روي پنل‌ها جلوگيري شود. معمولاً مقدار مجاز بازگشت مصالح بتن پاشيده در ديوارها بين 5 تا 10 درصد است كه در صورت بيشتر شدن مصالح برگشتي بايد طرح اختلاط، دستگاههاي پاشش و يا عملكرد اپراتور بتن‌پاشی مورد بررسي مجدد قرار گيرد. توصيه مي‌شود كه كل ضخامت ديوار پنلي در يك مرحله بتن‌پاشی شود. در مواردي كه عمليات بتن‌پاشی در چند مرحله صورت مي‌گيرد براي اجراي بتن پاشيده در مراحل بعد لازم است نكات زير رعايت شود:

– بتن پاشيده اجرا شده به گيرش اوليه خود برسد.

– مصالح شل، ناهموار و مصالح بازگشتي جاروب شده و با اقداماتي نظير خراشيدن زدوده شود.

در روش بتن‌پاشی با پمپ مكانيكي به منظور توزيع يكنواخت بتن پاشيده و جلوگيري از گلوله شدن و انباشتگي مصالح لازم است نازل تا حد امكان عمود بر سطح ديوار قرار داده شده و حركت آن به صورت يكنواخت با الگوي تخم مرغي شكل يا مدور كوچك حول محور نازل گردانده شود. از حركت نازل به صورت جلو به عقب كه زاويه برخورد را عوض كرده و باعث اتلاف مصالح مي‌شود بايد خودداري كرد. در موقعيت‌هايي كه به لحاظ شرايط معماري يا اجرايي امكان عمود كردن دهانه نازل به سطح نباشد. دهانه نازل نبايد بيشتر از 45 درجه از سطح كار زاويه بگيرد زيرا بتن پاشيده چين خورده و يك سطح ناهموار با بافت موجي ايجاد مي‌گردد. بتن‌پاشی نبايد به كنج ختم گردد. لازم است قبل از گيرش نهايي بتن سطح آن با وسيله مناسب پرداخت و هموار شود. دقت شود كه عمليات شاتكريت از پايين به بالا انجام مي‌شود 

استفاده از پنل‌های غیر باربر به نحو فزاینده‌ای در صنعت ساختمان روبه گسترش است. نظر به اهمیت جزئیات اجرایی پنل‌های غیرباربر، نمونه‌هایی از مشخصات این پنل‌ها در این پیوست ارائه می‌شود. جدول‌های 2 و 3 می‌تواند به عنوان راهنما برای طراحی پنل‌های غیرباربر با شبکه جوش‌شده با ابعاد چشمه 80 میلی‌متر و 50 میلی‌متر مورد استفاده قرار گیرند. شکل‌های 17 تا 23 جزئیات اجرایی مربوط به پنل‌ها را نشان می‌دهد.

جدول 1. مشخصات پیشنهادی پنل‌های دیواری غیرباربر با شبکه جوش‌شده با ابعاد چشمه 80 میلی‌متر (ابعاد برحی میلی‌متر)

3/5-2/5
3/5-2/5
3/5-2/5
3-2/5
3-2/5
3-2/5
2/5-2/5
2/5-2/5
قطر مفتول تار و پود شبکه (تار- پود)
3/5
3/5
3/5
0/3
0/3
0/3
2/5
2/5
قطر برشگیرها
100
80
60
90
70
50
60
40
ضخامت لایه عایق
180
160
140
160
140
120
120
100
ضخامت دیوار پنلی

جدول 2. مشخصات پنل‌های دیواری غیر باربر با شبکه جوش‌شده با ابعاد چشمه 50 میلی‌متر (ابعاد بر حسب میلی‌متر)

قطر مفتول تار و پود شبکه
2-2
2-2
2-2
2-2
2-2
قطر برشگیرها
2/2 تا 2/5
2/2 تا 2/5
2/2 تا 2/5
2/2 تا 2/5
2/2 تا 2/5
ضخامت لایه عایق
40
50
60
70
100
ضخامت دیوار پنلی
70
75
85
95
130

 

پرسنل و مدت زمان اجرا

حداقل 3 نفر جهت مسئوليت‌هاي زير مورد نياز است:

– يك نفر استاد كار جهت شاقول كردن، برش جاي بازشوها، اتصال پنل‌ها به يكديگر و به اسكلت سازه.


– يك نفر كارگر به عنوان بردست استادكار

– يك نفر كارگر جهت حمل و نقل پنل‌ها و اتصال‌ها به محل نصب.

همچنين براي اجراي شاتكريت حداقل سه نفر جهت مسئوليت‌هاي زير مورد نياز است:

– يك نفر اپراتور بتن پاش

– يك نفر كارگر جهت ساخت بتن و انتقال آنها به محل مصرف

– یک نفر کارگر جهت ريختن بتن داخل قيف يا پمپ.

يك گروه 3 نفره حدود 80 متر مربع پنل در روز نصب مي‌نمايند و يك گروه 3 نفره حدود 150 متر مربع در روز شاتكريت انجام مي‌دهند.

دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا

جهت نصب پنل‌ها معمولا به دريل جهت كاشت ميلگرد، دستگاه جوش جهت جوش‌دادن ميلگرد به اسكلت، قيچي آرماتوربري و … نياز است و جهت اجراي شاتكريت به پمپ باد و قيف مخصوص و يا پمپ بتن و كمپرسور نياز است.

شرايط جوی مناسب

– به طور كلي شرايط ذكر شده در آيين‌نامه بتن ايران براي اجراي بتن در مناطق گرم‌سيري و يا مناطق سردسيري تا جايي كه براي بتن پاشيده به ويژه در بخش مصالح كار برداشته باشد، بايد رعايت شود.

– دماي مصالح در حيت ساخت بتن پاشيده به 32 درجه سانتي‌گراد محدود مي‌شود.

– بتن‌پاشی در دماي محيط كمتر از 5 درجه مجاز نيست و در صورت كاهش دما به كمتر از آن بايد اقدامات حفاظتي لازم به عمل آيد.

– بتن‌پاشی به سطوح پنلي يخ‌زده مجاز نمي‌باشد.

– اجراي بتن پاشيده (شاتكريت) در شرايط وزش بادهاي شديد يا باران كه باعث جدايي دانه هاي بتن پاشيده و يا شسته‌شدن آنها و در نتيجه عدم اجراي مناسب آن مي‌گردد ممنوع است. در اين شرايط سطوح داخلي كه از وزش باد شديد يا بارش باران در امان باشند را مي‌توان بتن‌پاشی نمود.

شرايط نگهداري پس از اجرا

بايد مطابق با آيين‌نامه بتن ايران نگهداري بتن پس از اجرا انجام شود. در شرايط معمول بايد حداقل 3 روز سطح بتن مرطوب نگه‌داشته شود.


توالی اجرا

بهترين زمان براي اجراي ديوار 3Dpanel پس از اجراي كامل اسكلت ساختمان و بتن‌ريزي سقف‌ها مي‌باشد.

کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده

اجرای صحیح

ديوار 3Dpanel مطلوب باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

– کلیه مقاطع عمودی شاقول و در یک امتداد باشد.

– نگهداري از شاتكريت پس از اجرا به خوبي انجام شده باشد به طوري كه با فشار وارد كردن به سطح كار، بتن خراشيده و از هم پاشيده نشود.

– کلیه اتصالات پنل ها مطابق با نقشه‌هاي اجرايي و آيين نامه‌هاي موجود انجام شده باشد.

– بازشوها در طبقات روي هم كاملا هم باد باشند.

– ديوارها در طبقات روي هم كاملاً هم باد باشند (يعني نسبت به هم جلو و عقب نباشند).

– از پنل‌هاي استاندارد استفاده شده باشد.

اجرای اشتباه

– مشخصات فني پنل مطابق نقشه‌هاي اجرايي نباشد.

– اتصالات پنل‌ها به هم و به سازه به طور مناسب صورت نگرفته باشد.

– شاقول نبودن كه باعث افزايش مصالح مصرفي جهت نازك كاري ديوار و در نتيجه سنگين شدن ديوار مي‌شود.

– بتن شاتكريت بد اجرا شود يا نسبت‌هاي اختلاط آن مناسب نباشد يا نگهداري پس از اجرا به درستي انجام نشود كه باعث كاهش مقاومت و افزايش پرت بتن مي‌گردد.

– سطح بتن پاشیده شده یکنواخت باشد.

– در هنگام اجرا پرت مصالح حداقل باشد.

– در محل نبشها دیوارها بر هم عمود باشد.

قراردادها، ضمانت‌های لازم و حدود تخفیف

فرمت قرارداد به طور كلي شامل مشخصات كارفرما، پيمانكار و آدرس قانوني آن و شماره تماس، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت، مدت قرارداد، شرايط فسخ قرارداد، حل اختلاف و ضمانت اجراي كار، ايمني و … مي‌باشد. با توجه به اينكه كار در دو مرحله نصب پنل‌ها و شاتكريت، انجام می‌شود به همین دلیل قيمت اين دو مرحله بايد در قرارداد به طور جداگانه ذكر شود. نحوه پرداخت توافقي مي‌باشد و معمولاً 10% جهت حسن انجام كار نزد كارفرما تا مدت قابل توافق نگه‌داشته مي‌شود.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *