کف پوش چوبی

کف پوش چوبی

تعریف

پارکت به کفپوش‌هایی گفته می‌شود که جنس آنها از چوب طبیعی درختان باشد. پارکت را به کف می‌چسبانند. پارکت در کنار سنگ، سراميک و موکت از متداول‌ترین کف‌پوش‌هاي خانه ما ايراني‌ها است. منشأ اين کف‌پوش کشورهاي آلمان و سوئيس است و عده‌اي از مهندسان آلماني و سوئيسي در سال 1339، پارکت را به ايران وارد کردند. در همان سال‌ها، به تعدادي از کارگران سنگ‌كار ايراني، چگونگي نصب آن آموزش داده شد. پارکت ابتدا به برخي از ساختمان‌هاي بزرگ کشوري، بعد به خانه‌هاي اشرافي و کم‌کم به خانه مردم عادي ايران راه يافت. موزه سعدآباد، کاخ مرمر، کاخ گلستان، شرکت نفت آبادان و هتل رامسر، اولين مکان‌هايي بودند که براي پوشش کفشان از پارکت استفاده شد.

اولين پارکت‌هايي که به ايران وارد شدند، 2 سانتي‌متر عرض، 10 سانتيمتر طول و 1 سانتيمتر ضخامت داشتند اما امروزه با عرض 5 سانتيمتر، طول 20 تا 30 سانتيمتر و ضخامت 2 سانتيمتر در بازار ايران وجود دارند. البته پارکت‌هايي با ابعاد بزرگ‌تر، بيشتر براي سالن‌هاي آمفي تئاتر، بسکتبال يا واليبال و پارکت‌هايي با ابعاد کوچک‌تر براي منزل‌هاي مسکوني، استفاده می‌شوند. ناگفته نماند استفاده از پارکت‌هايي با ابعاد بزرگ در منازل مسکوني، به دليل زيبايي بيشتر کار، اين روزها رواج پيدا کرده است و متخصصان طراحي داخلي معتقدند پارکت‌هايي با ابعاد بزرگ‌تر، خانه‌ها را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان مي‌دهد.

کاربردها

پوششی مناسب برای کف منازل مسکونی، اداری و تجاری است که عمده مصرف آن در منازل و واحدهای مسکونی می‌باشد .

مزایا و معایب

مزایا

عایق حرارتی بسیار مناسبی می‌باشد. – با توجه به جنس آن احساس گرمی و لطافت به محیط می‌بخشد- هر چند سال یکبار می‌توان با اجرای مجدد ساب و پولیش آن را به زیبایی روز اول برگرداند .

معایب

– مشکلات زمان اجرا: زمان اجرای طولانی، بوی نامطبوع تا چندین روز بعد از اجرا، گرد و غبار بسیار زیاد چوب و ماندگاری آن، استفاده از مواد آلرژی‌زا خطرناک در محیط و امکان اشتعال.

– مشکلات بعداز اجرا: حساس به آب در شستشو، باد کردن سریع در برابر آب، موریانه زدن در اطراف شومینه، بخاری و شوفاژ، از بین‌رفتن سریع لاک و کچلی سطح رویه آن، مقرون به صرفه نبودن هزینه نگهداری، قیمت بالای خرید، حساس به وسایل نوک تیز کوچک و بزرگ، تنوع بسیارکم و در صورتی که کف پارکت باشد امکان اجرای گرمایش از کف با توجه به عایق بودن آن وجود ندارد و … به همین دلایل کمتر با استقبال مواجه می‌شود.

اجزاء تشکیل دهنده

مشخصات فنی 

قطعه چوب‌هایی هستند که بصورت طبیعی از تنه درختان با ابعاد کوچک (0/05 × 0/12 و 0/08 × 0/14) و بزرگ (2 × 0/25 و 1/30 × 0/20) با ضخامت (0/01 و 0/0155) بریده می‌شوند و در کف کنار هم بصورت یکپارچه با چسب چوب چسبانده می‌شوند و در انتهای کار با دستگاه ساب زن صیقل داده می‌شوند. سپس با لاک چوب و تینر فوری سطح آن را رنگ می‌کنند.

بهترين جنس پارکت: جنس چوب پارکت ممکن است گردو (قهوه‌اي مايل به سياه)، راش (چوبي با طرح شيار) يا بلوط باشد. چوب بامبو نیز یکی از انواع معروف پارکت می‌باشد. ممتازترين و زيباترين نوع چوب پارکت، چوب بلوط است که رنگ طلايي آن مي‌تواند زيبايي خاصي به تمام خانه‌ها بدهد. اگر دوست داشته باشيد پارکت‌هايتان رنگي باشند، نصاب مي‌تواند در نيم پلي‌استر نهايي، مقداري پودر رنگ از جنس خود چوب بريزد و رنگ پارکت‌ها را به رنگ دلخواه شما در بياورد (جدول 1).

جدول 1. مشخصات و ابعاد جنس‌های مختلف پارکت

(mm) طول
(mm) عرض
(mm) ضخامت
گونه چوب
4000 – 800
140 – 90
۲۶
کاج
3000 – 700
130 – 115 – 90
25 – 21
ون یا زبان گنجشک
3000 – 600
130 – 115 – 90
25 – 21
بلوط
3000 – 600
۹۰
۱۹
ایروکو یا تیک آفریقایی

  پروسه تولید ترمووود (Thermo wood) 

فرایند ترمو کردن، به روش‌های متفاوتی در دنیا اجرا می‌شود. یکی از  رایج‌ترین این روش‌ها به شرح زیر است: – در فاز اول چوب در حالی که توسط بخار محافظت می‌شود، به سرعت تا حدود 100 الی 130 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شود. این فرایند، رطوبت داخل چوب را تا حدود صفر درجه سانتی‌گراد کاهش می‌دهد. – در فاز دوم حرارت تا حدود 185 الی 215 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. این درجه حرارت‌ها حدود 2 تا 3 ساعت بصورت ثابت باقی می‌ماند. – در فاز سوم توسط اسپری آب، درجه حرارت پایین آورده می‌شود. سپس رطوبت چوب که به صفر درصد رسیده بود به 4 الی 7 درصد می‌رسد .

در واقع کلیه باکتری‌های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب (از قبیل رطوبت، صمغ و ….) می‌شود در این فرایند 36 ساعته بافت چوب را ترک کرده و یک چوب جدید به نام ترمو با قابلیت‌های بالا به وجود می‌آورد. مزایای استفاده این چوب عبارتند از:

– چوبی که توسط این تکنولوژی بدست می‌آید عمر طولانی خواهد داشت.

– مقاومت آن در مقابل عوامل خارجی از قبیل باران و نور آفتاب بسیار زیاد است.

– به دلیل نبود صمغ و مواد مورد علاقه حشرات در چوب، ترمو وود در مقابل حشرات کاملاً مقاوم است.

– به دلیل کاهش شدید رطوبت و صمغ، چوب سبک‌تر شده و نصب آن راحت‌تر و فشار وزن آن بر سطح زیرین کمتر است.

– با توجه به اینکه رنگ چوب در این روش تیره‌تر می‌شود، زیباتر و شکیل‌تر می‌شود.

– به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی، این چوب دوستدار محیط زیست است .

جالب است بدانیم صرفه‌نظر از گونه‌های مختلف درختان که ترمووودهای مختلفی بدست می‌دهد به طور کلی دو نوع ترمو وود وجود دارد. معمولاً برای  نماهای خارجی ساختمان  بنابر استانداردهای بین‌المللی گزینه مناسب، ترمو D می‌باشد. ترمو چوب دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-S و Thermo-D می‌باشد. حرف S در Thermo-S مخفف کلمه Stability یا پایداری است. محصولات این روش ، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط، تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه‌های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخل، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه‌های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا، مبلمان، کفپوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می‌گردند.

حرف D در Thermo-D مخفف کلمه Durability یا دوام است. محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه‌های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب‌های بیرونی، پشت پنجره، سونا، حمام و سرویس بهداشتی، کفپوش و مبلمان فضای سبز و گونه‌های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع s با رنگ تیره‌تر توصیه می‌گردند.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید 

پارکت تمام چوب در انواع گونه‌های چوبی کاج، راش، ون، بلوط و ایروکو  فراهم شده است. در لایه پوششی از واکس یا روغن به عنوان محافظ، استفاده می‌شود. اینگونه پارکت‌ها که از ضخامت قابل قبولی برخوردار هستند، امکان چندین بار لایه‌برداری را به شما می‌دهند که هر بار نمای روز اول به آن برگردانیده می‌شود. مقاومت و دوام این محصولات عالی بوده و برای سالیان دراز زیبایی و طبیعت خود را حفظ می‌کنند. با توجه به بافت و تراکم به هم فشرده‌تر چوب در گونه‌های پهن برگ، برای سطوحی که رفت و آمد بر روی آنها زیاد انجام می‌شود یا حرکت جسم سنگین از روی پارکت متصور است، پارکت ساخته شده از چوب درختان پهن برگ توصیه می‌گردد.

انواع پارکتها: در حال حاضر پارکتهای تمام چوب در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شود:

 پارکتهای متراکم (Solid)

 این نوع پارکت قدیمی‌ترین نوع پارکت می‌باشد که معمولاً در ضخامت‌های 8 تا 20  میلیمتری و با عرض‌ها و طول‌های مختلفی عرضه می‌گردد. این نوع پارکت با چسب‌های مخصوص نصب می‌گردد و پس از آن عملیات ساب و لاک روی آن انجام می‌گیرد. با پیشرفت تکنولوژی این امکان  برای سازندگان پارکت فراهم شده که پارکت‌های چند لایه تولید کنند. پارکت‌های چند لایه با استقامتی بیشتر و تنوع انواع چوب در لایه ‌رویی علاوه بر کیفیت بهتر باعث اقتصادی‌شدن این محصول برای مصرف‌کنندگان می‌باشد.

 پارکتهای دولایه

 این پارکتها از دو لایه چوب تشکیل شده که معمولاٌ لایه زیرین از چوب سوزنی برگ و لایه بالایی چوب انتخابی می‌باشد. معمولاٌ این نوع از پارکت‌ها ضخامت 10 تا 122 میلی‌متر دارند و با پوشش کامل لاک و پولیش نهایی که در کارخانه روی آن انجام می‌شود آماده نصب می‌باشند و با چسب مخصوص پارکت نصب می‌گردند.

پارکتهای سه‌لایه

این پارکت‌ها از سه لایه چوب تشکیل شده است که دو لایه زیرین از چوب سوزنی برگ تشکیل شده و لایه رویی چوب انتخابی می‌باشد ضخامت این نوع پارکت‌ها معمولا ٌبین 14 تا 166 میلیمتر می‌باشد، عرضها بین 15 تا 21 سانتیمتر و طولها بین 1/80 تا 2/40 متر می‌باشد، که با پوشش کامل لاک (یا روغن) و پوشش نهایی در کارخانه تولید می‌گردد.

این مدل از پارکت‌ها که تنوع مختلفی دارد در حال حاضر از رایج‌ترین مدل‌های استفاده شده می‌باشد. به این صورت که در لایه اصلی(رویی) با چوب انتخابی، از 2 یا 3 قطعه چوب هم عرض و با طولهای متفاوت استفاده می‌شود،که تنوع بی‌نظیری را ایجاد می‌کند. همچنین در گونه دیگری از این مدل جهت لایه اصلی رویی چوب انتخابی از یک قطعه چوب استفاده می‌شود. پارکت‌های تمام چوب به دلیل تنوع در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف طبیعی، زیبایی، تنوع در ضخامت، مقاوم بودن و قابلیت ساب و لاک زدن به دفعات، سالهاست که به عنوان یکی از محبوب‌ترین کفپوش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار پارکت‌های جدید 3 لایه به گونه‌ای است که علاوه بر اینکه از لحاظ شکل ظاهری بسیار شکیل‌تر است و همچنین طریقه نصب آن به صورت کلیک و بدون چسب است، مقاومت آن نیز چه از نظر رطوبتی و چه از لحاظ حرارتی  بسیار بالاتر از پارکت‌های موزاییکی سنتی است.

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی

 در هنگام حمل باید دقت نمود که تایل‌ها زخمی نشوند و همچنین از رطوبت  محفوظ نگهداشته شوند. در کارگاه نیز باید به دور از محل‌های با دمای زیاد، جهت جلوگیری از خطرات آتش‌سوزی نگهداری شوند. همچنین باید در انبار سر پوشیده و دارای تهویه و محفوظ از آب و رطوبت نگهداری شود. از قراردادن و پرت کردن اجسام با وزن زیاد بر روی آنها خودداری شود.

نحوه اجرای کلی

با توجه به وجود گرد و خاک در هنگام نصب و اجرای پارکت، بهتر است که محیط کار از وسایل و لوازم خالی شده و یا توسط کاورهای نایلونی پوشیده شود. در ابتدا نصاب، يک لايه چسب شيميايي روي سطح زمين ریخته و تکه چوب‌هاي خام را روي آن مي‌چسباند. بعد با دستگاه ساب، طي 3 مرحله، چوب‌ها را صيقل مي‌دهد که اين کار باعث پخش شدن گرده‌هاي چوب در فضا مي‌شود. بعد از ساب زدن، يک دست نيم پلي‌استر که مانند عسل، ضخيم و عسلي رنگ است، روي چوب‌ها ماليده مي‌شود. اين کار براي از بين نرفتن چوب‌ها در اثر پا خوردن انجام‌مي‌شود. بعد از نيم‌ پلي‌استر اول، کار بتونه‌کاري صورت مي‌گيرد تا درزي بين چوب‌ها باز نماند. دوباره يک ساب نرم روي چوب‌ها مي‌زنند تا تميز شوند و در نهايت،‌ نيم پلي ‌استر نهايي را روي چوب‌ها مي‌مالند تا چوب‌ها رنگ و لعاب و براقي خاصي پيدا كنند. در آخر کار هم اگر فاصله‌اي بين پارکت‌ها تا ديوار باقي بماند، نصاب براي زيبايي کار، اين حاشيه‌هاي خالي را با قرنيزهاي 7 سانتیمتري که از جنس خود چوب پارکت است، مي‌پوشاند و کارش را با تميز کردن پارکت‌ها به شما تحويل مي‌دهد. جهت از بین رفتن بوی لاک کافی است یک روز در و پنجره‌هاي خانه‌ باز گذاشته شود تا بوي لاک کاملا از بين برود .

پرسنل و مدت زمان اجرا

یک اکیپ دو نفره شامل یک نفر استاد نصاب و یک نفر کارگر فنی مورد نیاز است. پارکت به دلیل نصب بصورت پازلی با چسب چوب و عملیات فن آوری بعد از نصب برای یک واحد صد متری نیاز به حداقل پنج روز زمان دارد.

دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا

انواع دستگاه‌های ساب، برش، تراز، متر و … 

هزینه‌ها

هزینه خرید پارکت به نوع چوب آن و نوع فراوری که روی آن انجام شده و ضخامت آن بستگی دارد. ولی به طور کلی در بازار از متر مربعی حدود 1/000/000 تا 3/000/000 ریال می‌باشد.

شرایط جوی مناسب

با توجه به اینکه کار در محیط داخل ساختمان انجام می‌شود، معمولاً وابستگی به شرایط جوی ندارد. ولی به جهت کاهش اثرات انبساط و انقباض دمای اتاق قبل از نصب و در حین نصب حداقل 18 درجه سانتی‌گراد باشد.

شرایط نگهداری پس از اجرا

براي تميز کردن پارکت‌ها، مي‌توانيد از يک دستمال نم‌دار يا طي خانگي که آبش کاملاً گرفته شده است، استفاده کنيد . انواع شوينده‌هاي شيميايي براي تميز کردن پارکت‌ها اصلاً مناسب نيستند . باید در نظر داشت که اگر آبي روي پارکت ريخته، بلافاصله آن را خشک نموده و دستمال خيلي خيس هم روي پارکت‌ها کشيده نشود. رطوبت، برای پارکت بسیار مخرب بوده و مي‌تواند نيم پلي‌استر روي آن را سفيد و پوسته‌پوسته کند و چوب پارکت را به مرور زمان از بين ببرد. نيم پلي‌استري که طي دو مرحله روي پارکت کشيده مي‌شود، يک ماده شيميايي است که قاتل هر نوع حشره‌اي به حساب مي‌آيد و به همین دلیل خانه سوسک و سایر حشرات نخواهد شد.

ممکن است به مرور زمان و در اثر پاخوردن بيش از اندازه، نيم پلي‌استر روي پارکت از بين برود و اين مساله باعث حشره‌زدن چوب‌هاي پارکت شود كه مي‌توان براي پيشگيري از اين مشکل، با توجه به ميزان رفت و آمد، هر 2 تا 5 سال يکبار، يک دست نيم پلي‌استر جديد روي پارکت کشيده و پارکت‌ را نو و تمیزتر کرد . معمولاً نيم پلي‌استر پارکت‌هاي مسير آشپزخانه، حمام و دستشويي، زودتر از بين مي‌روند و به همین دلیل می‌توان فقط همان قسمت‌ها را ترميم کرد.

توالی اجرا

بهترین زمان جهت اجرای کفپوش در آخرین مرحله کار و پس از انجام کلیه کارهای ساختمانی می‌باشد.

کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده

اجرای صحیح

– از چوب مرغوب که دارای عمل آوری متناسب با محل نصب باشد استفاده گردد.

– از چسب مناسب جهت زیر آن استفاده شده باشد.

– حتی‌المقدور تا 24 ساعت پس از نصب روی پارکت بارگذاری انجام نشود.

– در مدل‌های کلیک‌دار، کلیک‌های پارکت کاملاً در هم جا بخورد و از پارکت‌هایی که دارای کلیک‌های بلندتر هستند، استفاده شود.

– در هنگام راه رفتن روی کفپوش صدایی ایجاد نگردد.

– قبل از نصب کفپوش، کف کاملاً خشک باشد.

– در صورت ریختن آب روی کفپوش سریعا خشک گردد.

– جهت نظافت از پارچه و طی مرطوب استفاده شود.

قراردادها، ضمانت‌های لازم و حدود تخفیف

برای مشاهده این قسمت به بخش قراردادها مراجعه شود.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *