دیوار بلوک سفال

دیوار بلوک سفال


تعریف

نوعی ديوار چيني است كه براي اجراي آن از بلوک‌هاي سوراخ‌دار سفال استفاده مي‌شود 

کاربردها

این نوع دیوارچینی در ساختن تيغه‌هاي جداكننده داخلي، ديوارهاي پيراموني غير باربر و … کاربرد دارد. با توجه به تُرد و شکننده‌بودن آن نبايد در ديوارهاي باربر استفاده شود.

مزایا و معایب

مزایا

از مزایای این نوع دیوارچینی می‌توان به سبكي وزن نسبت به آجر فشاري، در دسترس بودن، با توجه به وجود فضاهاي خالي در قسمت داخلي، تا حدودي عايق حرارتي نيز مي‌باشد.

معایب

كارپذيري نامناسب به دليل شكنندگي، غير باربر بودن، پرت زياد به علت شكستن هنگام حمل و نقل و اجرا و عدم تحمل بار قطعات الحاقي كه لازم است با رول‌پلاك به ديوار متصل شوند مثل كابينت و … از معایب آن است .

اجزای تشکیل دهنده

بلوک سفالی

تعریف جزء

بلوک سفالی، نوعي بلوك است كه براي ساخت آن از خاك رس و افزودني‌هاي ديگر مانند آهك و … استفاده مي‌شود. پس از تهيه گل و قالب‌زدن و برش‌زدن، بلوک‌ها را خشك مي‌كنند و سپس در كوره در دماي 900 درجه سانتي‌گراد مي‌پزند. این عملیات به صورت صنعتی است و با ماشین‌آلات انجام می‌شود.

مشخصات فنی

بلوک‌هاي سفال در ابعاد گوناگون توليد مي‌شوند كه انواع 10×20×20 و 15×20×20 و 13×20×20 پرمصرف‌ترين ابعاد هستند. بلوك سفال خوب بايد در برخورد با بلوك ديگر صداي زنگ بدهد. صداي زنگ نشانه توپُري و كمي ميزان جذب آب آن است. همچنين بايد در آتش‌سوزي نيز مقاومت كافي را داشته باشد و تبديل به خمير و آب نشود و رنگ آن بايد يكنواخت باشد. همچنين سطح آن بدون حفره باشد و سختي آن به اندازه‌اي باشد كه با كشيدن ناخن روي آن خط نيفتد. ميزان جذب آب طبق استاندارد حداكثر 16 درصد و حداقل 8 درصد تعيين شده است. بعضي از انواع سفالها به منظور عايق‌بندي بيشتر تيغه مياني آنها با پلي استايرن پر مي‌شود. تردی آن نباید به حدی باشد که موجب ازدیاد پرت شود. عدم پیچیدگی ابعاد گوشه‌های گونیا از دیگر مشخصات یک بلوک قابل قبول است.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

در بازار بلوک‌ها معمولاً بر اساس ضخامت آنها نام برده مي‌شوند. مثلاً تيغه 10 سانتي‌متر يا 15 سانتي‌متر (ضخامت 15 يا 10). قابل توجه است که بلوک‌های با ضخامت 7 و 9 سانتیمتر هم نیز در بازار موجود است.

در هنگام خرید بايد دقت شود كه رنگ بلوک‌ها يكنواخت و سطح آن بدون ترك و آلوئك باشد، گوشه‌هاي بلوك كاملاً قائم باشند. همچنين با توجه به وجود بلوک‌هاي سفال در ابعاد گوناگون، بايد ابعاد كامل بلوك مورد نياز توسط خريدار براي فروشنده مشخص مي‌شود تا قيمت آن به صورت دقيق مشخص گردد. همچنين با توجه به اينكه هزينه حمل معمولاً چشمگير است بايد ظرفيت كاميون‌هاي مختلف نيز در هنگام سفارش در نظر گرفته شود. برای انتخاب قیمت میبایست تعداد بلوک‌های معرفی در متر مربع برآورد گردد (با توجه به ابعاد موجود دربازار) و قیمت هر متر مربع ملاک مقایسه قرار گیرد. لازم به ذکر است که بعضاً به علت کیفیت پایین دستگاههای تولیدکننده یا متریال بدون کیفیت ضخامت تیغه‌های آن را بیشتر در نظر می‌گیرند که باعث ازدیاد وزن می‌گردد.

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی

در حين بارگيري و تخليه و حمل بايد دقت شود تا از آسيب ديدن و خردشدن بلوک‌ها جلوگيري شود. همچنين در مسير حمل بايد با كاور مناسب بلوک‌ها از باران و برف محفوظ نگه‌داشته شوند.

بلوک‌هاي در كارگاه بايد در محل مناسب به صورت مرتب چيده شوند. همچنين اندازه‌هاي مختلف بايد جدا از هم انبار شوند. بلوک‌ها از آلوده شدن به خاك و گل و روغن‌ها و ساير مواد محافظت گردند.

ملات ماسه ـ سیمان

تعریف جزء

ملاتي است كه از تركيب آب،‌ ماسه و سيمان حاصل مي‌گردد.

مشخصات فني

به موضوع آجرگري مراجعه شود.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

به موضوع آجرگري مراجعه شود.

شرایط حمل و نگهداری کارگاهی

به موضوع آجرگري مراجعه شود.


 نحوه اجراي كلي

ديوار چيني بايد به گونه‌اي انجام شود كه قفل و بست كامل بين بين بلوک‌ها ايجاد شود. در تقاطع‌ها دو ديوار اصطلاحاً بايد هشت‌گیر شوند، ‌يعني نصف طول يك بلوك، يك رج در ميان در داخل ضخامت ديوار ديگر قرار گيرد. ديوار چيني بايد كاملاً قائم و شاقولي بوده و امتداد رج‌ها كاملاً افقي باشند، همچنين بندهاي قائم بايد يك رج در ميان دقيقاً در مقابل هم قرار گرفته و شاقولي باشند، ضخامت بند آجرها بايد طبق نقشه‌هاي اجرايي باشد. ضخامت اين بندها نبايد كمتر از 10ميليمتر و بيشتر از 12 ميليمتر باشند. قبل از ديوار چيني بايستي بلوک‌ها اصطلاحاً زنجاب گردند (در آب خيس شوند) تا آب ملات را جذب نكنند. همچنين براي آنكه بندهاي قائم روي هم نيفتند بايد يك رج را با بلوك كامل شروع و رج بعدي را با بلوك نيمه شروع كرد. برخي از كارخانجات براي اين منظور بلوك نيمه نيز توليد مي‌كنند تا نياز به شكستن بلوك ها در محل نباشد كه اين كار با پرت زياد همراه است. براي آگاهي از نحوه ديوار چيني به قسمت ديوار چيني با آجر گري مراجعه فرماييد. توصیه می‌گردد در صورت نبود بلوکه‌های نیمه از آجر سفال سوراخ دار استفاده شود. چون به علت تردی بلوکه‌ها به عنوان نیمه‌کردن وجود ندارد و میزان پرت بسیار بالا می‌رود.

پرسنل و مدت زمان اجرا

با توجه به نوع اجراي ديوار، تعداد پرسنل متغير است ولي حداقل 3 نفر، يك استادكار و دو بردست مورد نياز است. بعد از حمل مصالح به پای کار با توجه به حجم، ارتفاع و سرعت مورد نياز كار مي‌توان تعداد نفرات را افزايش داد. معمولاً به يك گروه حداقل 3 نفره حدود 40 متر مربع ديوار را در روز اجرا مي‌نمايد.

دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا

جهت اجرا به دستگاه خاصي نياز نيست و ابزاري مانند متر، شاقول، كمچه، تراز، شمشه و .. استفاده مي‌شود. جهت کار در ارتفاع به وسایل مورد نیاز (بشکه و تخته زیرپایی) و در ارتفاع زیاد داربست نیاز است.


 هزینه‌ها

معمولاً دستمزد اجراي ديوارچيني در شرايط معمولاً حدود متر مربعي 60/000 ريال است. همچنين بلوک‌هاي سفال نيز با توجه به ابعاد آنها داراي قيمت متفاوت مي‌باشند و از حدود هر عدد 1700 تا هر عدد 2500 ريال متغير است. همچنين هزينه حمل نيز بايد به مبالغ فوق اضافه گردد.

شرایط جوی مناسب

به موضوع آجرگري مراجعه شود.

شرایط نگهداری پس از اجرا

به موضوع آجرگري مراجعه شود.

توالی اجرا

به موضوع آجرگري مراجعه شود.

کنترل کیفی و فاکتورهای تعیین کننده

به موضوع  دیوار چینی با آجرگري مراجعه شود.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *