معرفی مختصر انواع سقف کاذب

معرفی مختصر انواع سقف کاذب

سقف کاذب سقف دومی است که برای پوشش سقف اصلی و بنا به دلایل فنی و معماری  در ساختمان به کار می رود. پرکاربرد ترین انواغ سقف کاذب، سقف کاذب رابیتس و سقف کاذب کناف می‌باشد.
از جمله دلایل فنی به کارگیری سقف کاذب می توان به پوشاندن کانال های تاسیساتی اشاره کرد و ازجمله  دلایل معماری نیز ایجاد نور پردازی  و فرم های خاص معماری و انسانی تر کردن مقیاس ساختمان نام برد .
مزایای استفاده از سقف کاذب در ساختمان  بسیار است ، زیبایی و استحکام و عایق حرارتی و صوتی ازجمله این موارد هستند. انتخاب سقف کاذب مناسب به کاربری فضا ، میزان نیاز به دسترسی به پشت سقف برای هر فضا ، خشک یا مرطوب بودن ، نحوه نور پردازی سقف  و موارد بسیاری وابسته است.
به طور کلی تفاوت بسیاری میان سقف های کاذب تجاری و اداری و مسکونی  وجود دارد و از طرفی با در نظر گرفتن صرفه جویی در انرژی و میزان زیبایی سقف کاذب مناسب انتخاب می شود .
در این مطلب به صورت خلاصه به انواع سقف های کاذب موجود در بازار اشاره می کنیم:

سقف کاذب رابیتس

 از پر کاربردترین و قدیمی ترین  انواع سقف های کاذب است. نام آن از تورهای گالوانیزه‌ ی رویه که به آنها رابیتس میگویند گرفته شده . از معایب آن می توان به وزن بالا و سرعت اجرای پایین اشاره کرد. و مزیت آن نیز انعطاف پذیری بالا در ایجاد طرح های متنوع رو هر سطحی می باشد .

 سقف کاذب کناف 

 بعد از رابیتس کناف در حال حاضر از پرطرفدارترین انواع سقف های کاذب است. کناف نوعی صفحه روکش دار کچی است که توسط شرکت کناف تولید میشود. کناف دارای پنل های از پیش ساخته شده است که به صورت سقف کاذب ثابت و متحرک میتوان از آن بهره برد.
اجرای سقف کناف نیاز به تخصص خاص دارد و در صورت اشتباهاتی هر چند کوچک ( اختلاط نامناسب بتونه ، عدم رعایت پهنای مناسب لایه بتونه کاری شده و …) کار دچار مشکل می شود.  

 سقف کاذب گریلیوم 

 سقف کاذب گریلیوم یا سقف کاذب باز طوری اجرا میشود که هیچ پوششی در داخل و پشت آن قرار نگرفته است . از این نوع سقف بیشتر برای طراحی در برخی نقاط که به لحاظ معماری واجد شرایط باشند استفاده می شود .

 سقف کاذب آکوستیک 

سقف کاذب آکوستیک یک نوع ایزوله صوتی است که در برخی مکان های خاص مثل سینما و استدیو و … استفاده می شوند و با مصالح مختلف عایق می شود.

 سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچی 

در این سقف قطعات گچی روی فلز جایگزاری می شوند که عموما آلومینیوم است
نصب این قطعات بسیار راحت و سریع انجام می شود و پس از نصب امکان رنگ زدن و پرداخت دارد .

 سقف های آلومینیومی 

 همینطور که از اسم این سقف پیداست پوشش آن از جنس آلومینیوم است ودر پشت آن ازعایق پشم استفاده می شود. 

 سقف کاذب چوبی 

شبکه اصلی این نوع سقف از فولاد هست دور سقف کلاف کشی و تراز و سپس سقف اجرا می شود.  استفاده از این سقف در حال حاضر بسیار رواج پیدا کرده و به لحاظ معماری بسیار زیباست اما باید فضای مناسب برای اجرا انتخاب شود. 

 سقف کاذب پی وی سی 

 سقف های پی وی سی نسل جدیدی از انواع سقف های کاذب هستند . این سقفها به علت وزن کم و زیبایی مورد استقبال قرار گرفتند و به صورت پانل مورد استفاده قرار می گیرند.

 سقف های ترکیبی 

 از تمام سقف های نام برده می توان به صورت تر کیبی با توجه به فضا و کاربرد آن در ساختمان استفاده کرد.
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *